Kontrowersyjna zasada utrzymana. Zasady Raw Air w skokach bez zmian

 / skocznia narciarska
/ skocznia narciarska

Po Raw Air, norweskim odpowiedniku Turnieju Czterech Skoczni, nie brakowało opinii, że nowy cykl ma jedną wadę - uwzględnianie wyników z zawodów drużynowych w indywidualnej klasyfikacji generalnej. Taka reguła nie ulegnie zmianie w nowym sezonie.

W tym artykule dowiesz się o:

Raw Air to prawdziwy narciarski maraton - skoczkowie rywalizowali w marcu przez dziesięć dni. Do łącznej tabeli wliczano nie tylko zwykłe konkursy indywidualne, ale nawet kwalifikacje (zwane prologami) i zawody drużynowe.

I właśnie ta ostatnia zasada wzbudziła sporo emocji i kontrowersji. Wielu ekspertów zwracało uwagę na fakt, że tacy skoczkowie jak Simon Ammann czy Vincent Descombes Sevoie, już na starcie są na straconej pozycji, gdyż ich zespoły w konkursach drużynowych albo nie biorą udziału w ogóle, albo odpadają już w pierwszej serii. Oznacza to, że zawodnicy, którzy nie mają wsparcia ze strony kolegów z kadry, oddają mniej skoków liczonych do klasyfikacji indywidualnej i od razu ponoszą znaczne straty punktowe, nawet jeśli sami są w świetnej formy.

Co więcej, zimą pojawiły się opinie, że obecne reguły mogą utrącić nawet skoczków z mocnych zespołów - gdyby bowiem w zawodach drużynowych swojej próby nie ustał np. któryś z Austriaków, mogłoby to zaowocować odpadnięciem całego zespołu już w pierwszej serii, a wówczas w grze o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej przestałby się liczyć Stefan Kraft, triumfator tegorocznego Raw Air, który straciłby możliwość oddania swojego drugiego skoku nie ze swojej winy.

Mimo tych kontrowersji zasady cyklu pozostaną jednak bez zmian. Kalendarz Pucharu Świata na sezon 2017/2018 został już ogłoszony i Raw Air odbędzie się w identycznej formule jak ostatnio. Zawody drużynowe zostaną rozegrane w Oslo Holmenkollen oraz w Vikersund. Również tym razem na uprzywilejowanej pozycji będą zatem ci, którzy mają wystarczająco mocnych kolegów z reprezentacji aby oddać dwa skoki także w zawodach drużynowych.

Program Raw Air 2018:

Oslo:
9 marca - prolog
10 marca - konkurs drużynowy
11 marca - konkurs indywidualny

Lillehammer:
12 marca - prolog
13 marca - konkurs indywidualny

Trondheim:
14 marca - prolog
15 marca - konkurs indywidualny

Vikersund:
16 marca - prolog
17 marca - konkurs drużynowy
18 marca - konkurs indywidualny

ZOBACZ WIDEO Rajd Gdańsk Baltic Cup: Sobota dla Filipa Nivette i Kamila Hellera

Komentarze (1)
avatar
yes
29.05.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Ich zawody, ich regulamin. Przystępują chętni.