25. MŚ w lotach: Daniel Andre Tande wygrał kwalifikacje. Kamil Stoch drugi, Stefan Hula czwarty

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: Kamil Stoch
zdjęcie autora artykułu

Daniel Andre Tande wygrał w Oberstdorfie kwalifikacje do konkursu mistrzostw świata 2018 w lotach narciarskich. Na drugiej pozycji uplasował się Kamil Stoch.

W kwalifikacjach o czterdzieści wolnych miejsc w pierwszej serii piątkowego konkursu rywalizowało 46 zawodników. Jedynie Słoweńcy wystawili pięciu skoczków - dzięki temu, że obrońcą mistrzowskiego tytułu zdobytego w 2016 roku jest Peter Prevc. Pozostałe reprezentacje mogły zgłosić do kwalifikacji maksymalnie po czterech zawodników. Dlatego na starcie piątkowych eliminacji nie pojawili się regularnie uczestniczący w konkursach Pucharu Świata 2017/2018 tacy skoczkowie jak: Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud, Maciej Kot czy też Karl Geiger.

Listę startową utworzono na podstawie klasyfikacji łącznej Pucharu Świata w lotach narciarskich (w edycji 2017/2018 rozegrano dotychczas tylko jeden konkurs na skoczni do lotów - w Tauplitz/Bad Mitterndorf). Polacy na Kulm nie znaleźli się w czołowej dziesiątce i startowali z dość niskimi numerami startowymi w porównaniu do poprzedniego weekendu.

Po piętnastu skokach na czele znajdowało się trzech Rosjan. Prowadził Dmitrij Wasiljew. Drugie miejsce zajmował Aleksiej Romaszow, a trzecie - Denis Korniłow. Podczas kwalifikacji z belki musiał zejść jedynie piętnasty uczestnik tej serii Janne Ahonen. Przed występem Fina zmieniono platformę startową z 21. na 19.

Jako siedemnasty zaprezentował się Dawid Kubacki. Triumfator Letniej Grand Prix 2017 jako pierwszy w tych kwalifikacjach przekroczył 200 metrów. Uzyskał 211,5 metra i został liderem z dorobkiem 193,2 punktu. Kubackiego zmienił na prowadzeniu Richard Freitag (219,5 metra i 201,5 pkt). Z kolei Freitaga jako pierwszy wyprzedził Kamil Stoch. Zwycięzca 65. oraz 66. Turnieju Czterech Skoczni wylądował na 232. metrze Heini-Klopfer-Skiflugschanze (HS235). Zdobył 210,7 punktu. Po dalekim locie Stocha obniżono rozbieg o dwa stopnie.

Natomiast 217 metrów zmierzono Stefanowi Huli. To trzecia odległość w jego karierze. Dalej latał w ostatnią sobotę, 13 stycznia 2018 roku w Tauplitz (218 m) oraz w marcu 2016 roku w Planicy (217,5). Po swoim locie triumfator mistrzostw Polski rozegranych 26 grudnia 2017 roku był drugi - przed nim znajdował się jedynie Stoch.

Do konkursu nie zakwalifikował się niespodziewanie Cestmir Kozisek. 26-latek w Tauplitz/Bad Mitterndorf był trzynasty i zwiększył dorobek Czechów w Pucharze Narodów z czterech do 24 "oczek". W Oberstdorfie znalazł się jednak w gronie sześciu wyeliminowanych skoczków.

Przed występami ostatniej dziesiątki wrócono do startów z dziewiętnastej belki. Daniel Andre Tande miał 238,5 metra i wygrał kwalifikacje. Norweg o pół metra poprawił rekord skoczni imienia Heiniego Klopfera należący od 2017 roku do Andreasa Wellingera. Stoch zajął drugie miejsce. Taka sama kolejność była podczas czwartkowego treningu.

Trzecią pozycję zajął Andreas Stjernen. Triumfator konkursu rozegranego 13 stycznia na Kulm wystartował z siedemnastej belki. Hula ostatecznie został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Ósmą lokatę zajął Kubacki. Natomiast trzynasty był Piotr Żyła. Początek konkursu zaplanowano na godzinę 16:00.

Miejsce Zawodnik Kraj Metry Punkty Belka
1.Daniel Andre TandeNorwegia238,5222,119.
2.Kamil StochPolska232210,719.
3.Andreas StjernenNorwegia217210,117.
4.Stefan HulaPolska217208,217.
5.Stefan KraftAustria217203,719.
6.Richard FreitagNiemcy219,5201,519.
8.Dawid KubackiPolska211,5193,219.
14.Piotr ŻyłaPolska201,5182,517.

ZOBACZ WIDEO: Polacy bez sukcesów w lotach. Nie dał rady nawet Adam Małysz

Źródło artykułu:
Czy Daniel Andre Tande zdobędzie medal mistrzostw świata 2018 w konkursie indywidualnym?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (5)
avatar
Andrzej Gałka
20.01.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Kamil Stoch Mistrzem świata w lotach  
avatar
yes
19.01.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tande był raczej najlepszy...  
kris12
19.01.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
a ja drużynowo  
avatar
Nie daje kasy na Łudstok
19.01.2018
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Liczę na medal Huli!