PŚ w Lahti: Niemcy prowadzą po pierwszej serii, drugie miejsce Polaków

Niemcy prowadzą po pierwszej serii drużynowego konkursu Pucharu Świata 2017/2018 w Lahti. Drugie miejsce zajmują Polacy.

Piotr Ziemka
Na zdjęciu od lewej: Stefan Hula, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz Kamil Stoch WP SportoweFakty / Michał Bugno / Na zdjęciu od lewej: Stefan Hula, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz Kamil Stoch
Jako dziesiąty skakał Maciej Kot. Polak wylądował na 129. metrze i został liderem z dorobkiem 142,4 punktu. Natomiast 130 metrów uzyskał Karl Geiger. Niemiec zdobył o 2,6 punktu więcej od Kota. Dopiero piąty wynik pierwszej kolejki miał Andreas Stjernen. Podczas serii próbnej Norweg spisał się najlepiej wśród dwunastu rozpoczynających zmagania zawodników.

Po dwunastu skokach zmieniono belkę z dziewiątej na ósmą. Stefan Hula uzyskał 118,5 metra oraz 128,4 pkt i utrzymał drugie miejsce Polaków. Przewagę nad rywalami powiększył Markus Eisenbichler (125 / 137,6). Norwegowie niespodziewanie spadli na szóste miejsce. Daniel Andre Tande miał tylko 101 metrów.

W trzeciej kolejce najdalej skoczył Johann Andre Forfang, któremu zmierzono 125,5 metra. Dawid Kubacki nie spisał się już tak dobrze jak w serii próbnej, ale trafił na najgorsze warunki, tak jak to było podczas konkursu igrzysk olimpijskich na obiekcie normalnym. Drugi zawodnik piątkowych kwalifikacji miał 119 metrów i 131,6 punktu. Dziewięć dziesiątych pkt więcej od zwycięzcy Letniej Grand Prix 2017 zdobył Richard Freitag. Po 3/4 pierwszej serii nadal prowadzili Niemcy (415,1). Polacy zajmowali drugie miejsce (402,4), Austriacy zaś - trzecie (396,5).

Kamil Stoch uzyskał 127,5 metra i 145,3 punktu. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata otrzymał pięć dziewiętnastek od sędziów za styl. Trzykrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich okazał się najlepszy w gronie ostatnich dwunastu startujących zawodników i zmniejszył stratę do Niemców. Andreas Wellinger wylądował na 124. metrze, wywalczył 141,5 pkt. Robert Johansson zdobył 142,7 pkt, ale Norwegowie pozostali na piątej pozycji.

Do drugiej serii nie zakwalifikowali się reprezentanci gospodarzy - Finowie. Początek rundy finałowej zaplanowano na godzinę 17:37 polskiego czasu.