Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Skoki. Kamil Stoch zdradził kulisy kontroli antydopingowych. "Żeby nie zmarnować randki, wybrałem żółtą kartkę"

Walka z dopingiem w sporcie jest niezmiernie ważna. Czasem jednak jest ona również mocno uciążliwa dla sportowców. Kilkukrotnie przekonał się o tym m.in. Kamil Stoch, o czym teraz postanowił opowiedzieć za pośrednictwem Instagrama.
Bartłomiej Bukowski
Bartłomiej Bukowski
Kamil Stoch WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Kontrolerzy antydopingowi robią wszystko, by być jak najskuteczniejsi w swoim fachu. W tym celu swoje testy przeprowadzają w losowych, niezapowiedzianych momentach. Sportowiec nigdy nie wie, w której chwili może spodziewać się specjalnej wizyty. 

"Nigdy nie wiem kiedy zadzwoni telefon, domofon czy zapuka ktoś do drzwi mówiąc: hello mister Stoch, doping control. Podczas kontroli uroczyście oddaję do pojemnika mocz w obecności 'osoby towarzyszącej', zawsze jest to mężczyzna" - wyjaśnił na Instagramie Kamil Stoch, który postanowił przybliżyć fanom, jak dokładnie wyglądają wspomniane kontrole. 

Sama wizyta kontrolera w domu jest jednak najmniejszym problemem. Schody zaczynają się wówczas, gdy w momencie jego przybycia sportowiec jest zupełnie gdzie indziej. Bo choć zawodnicy w internecie powinni aktualizować swoje miejsce pobytu w określonych godzinach, to jak przyznał sam Stoch, zdarza mu się o tym zapomnieć. To natomiast prowadzi do mało komfortowych sytuacji. 

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Nie naśladujcie ich! Jeden błąd i tragedia gotowa

"Jest zasada - jeśli nie ma mnie we wskazanym miejscu, a osoba kontrolująca zadzwoni do mnie, że przyjechała z wizytą, mam dwie godziny by stawić się na kontroli. Raz zdarzyło się to na weselu, wznosiliśmy właśnie pierwszy toast za zdrowie młodej pary, a mój telefon nie przestawał dzwonić. Okazało się, że to baaardzo ważny telefon. Na szczęście uroczystość była blisko, szybko stawiłem się pod ustalonym adresem domowym" - wyjawił skoczek. 

Czasem jednak opcja dojechania na kontrolę jest nieco większym problemem. Okazuje się, że z tego powodu Kamil Stoch już raz dostał ostrzegawczą żółtą kartką (dwie w ciągu roku oznaczają dwuletnią dyskwalifikację).

"Byłem z żoną w Krakowie i właśnie wchodziliśmy na koncert... Miałem dwie godziny żeby dojechać do Zakopanego, a wykonanie tego w piątkowy wieczór było mało prawdopodobne. Pewna byłaby perspektywa zmarnowanego koncertu i randki więc dobrowolnie wybrałem żółtą kartkę" - zdradził 33-latek.

Wyświetl ten post na Instagramie.

KONTROLA ANTYDOPINGOWA. Właśnie podczas obozu w Ga-Pa odwiedziła nas ekipa z WADA (World Anti-Doping Agency). Dobry moment żeby opisać Wam na czym to wszystko polega. Gotowi? W systemie online wskazuję lub aktualizuję adres, pod którym można mnie zastać przez wybraną (przeze mnie) godzinę. Każdego dnia, od czternastu lat. A ja cały czas mam problem żeby o tym pamiętać. Najczęściej ustawiam godziny poranne, zanim rozpoczynają się codzienne obowiązki, plany na 6 rano niemal nigdy się nie zmieniają. Ponadto rano zawsze chce się sikać, a to ważne. Jeśli pęcherz jest pusty trzeba pić wodę i czekać. I czekać… i czekać. Bo materiału do badania musi być odpowiednio dużo. Nigdy nie wiem kiedy zadzwoni telefon, domofon czy zapuka ktoś do drzwi mówiąc: hello mister Stoch, doping control. Podczas kontroli uroczyście oddaję do pojemnika mocz w obecności „osoby towarzyszącej”, zawsze jest to mężczyzna. Czasem pobiera też krew, i nie wiem dlaczego raz to robi, a innym razem nie. Podpisuję protokół kontroli i tyle. Tak było trzy dni temu ale bywają sytuacje nieprzewidziane… zapomnę zaktualizować miejsce pobytu, a obóz skończy się szybciej, bo warunki pogodowe są fatalne. Co wtedy kiedy nie ma mnie tam gdzie być powinienem? Żółta kartka. Mam prawo do jednej na rok. Druga jest jednoznaczna z dwuletnią dyskwalifikacją z udziału w zawodach. Jest jeszcze jedna zasada – jeśli nie ma mnie we wskazanym miejscu, a osoba kontrolująca zadzwoni do mnie, że przyjechała z wizytą, mam dwie godziny by stawić się na kontroli. Raz zdarzyło się to na weselu, wznosiliśmy właśnie pierwszy toast za zdrowie młodej pary, a mój telefon nie przestawał dzwonić. Okazało się, że to baaardzo ważny telefon. Na szczęście uroczystość była blisko, szybko stawiłem się pod ustalonym adresem domowym. Inaczej było kiedy byłem z żoną w Krakowie i właśnie wchodziliśmy na koncert…  Miałem dwie godziny żeby dojechać do Zakopanego, a wykonanie tego w piątkowy wieczór było mało prawdopodobne. Pewna byłaby perspektywa zmarnowanego koncertu i randki więc dobrowolnie wybrałem żółtą kartkę. W skokach narciarskich od 2001 roku nie było przypadku dopingu. No chyba że w sprzęcie sportowym ale to już zupełnie inna historia...

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

Czytaj także:
Bundesliga. Bayern - Schalke. Robert Lewandowski gotowy na nowy sezon. Polak imponuje umięśnioną sylwetką
Boks. Floyd Mayweather ma wrócić na ring. Pokazowa walka z gwiazdą YouTube'a

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×