Historia sprintu w biegach narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

W 2002 roku po raz pierwszy rozegrano sprint w biegach narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Cztery lata później w programie znalazł się sprint drużynowy.

Piotr Ziemka

Na podium zarówno w konkurencji indywidualnej, jak i w drużynowej znalazło się sześć osób: Claudia Kuenzel-Nystad, Evi Sachenbacher-StehleThobias Fredriksson, Tor Arne Hetland, Bjoern Lind i Petter Northug. W 2010 roku srebrny medal wywalczyła Justyna Kowalczyk. Polka uczestniczyła również w zmaganiach rozegranych cztery lata wcześniej. Wtedy sklasyfikowano ją na 44. miejscu.

W Salt Lake City i w Turynie do finału awansowały po cztery biegaczki i po czterech biegaczy, a w Vancouver - po sześć. W Stanach Zjednoczonych i we Włoszech w sprincie indywidualnym rywalizowano techniką dowolną, a w Kanadzie - klasyczną. Z kolei w pierwszym sprincie drużynowym odbyły się zmagania techniką klasyczną, w drugim zaś - dowolną.

W 2002 roku na dziewiątym miejscu uplasował się Janusz Krężelok. W kwalifikacjach Polak był trzeci. We Włoszech zajął on 19. pozycję, a w Kanadzie - 28.
Krężelok wraz z Maciejem Kreczmerem uczestniczył w sprincie drużynowym. W 2006 r. biało-czerwoni uplasowali się na siódmym miejscu, cztery lata później zaś - na 12.

Medalistki i medaliści w sprincie (na zielono czołowa trójka ze sprintu drużynowego):