Oxford vs Cambridge w kolejnej odsłonie! Już w sobotę prestiżowy Varsity Match!

Rywalizacja między dwoma najbardziej prestiżowymi uniwersytetami w Wielkiej Brytanii jest tak stara jak świat. Już w sobotę będziemy świadkami jej kolejnej odsłony – Varsity Match w rugby w weekend na żywo wyłącznie na antenie Sportklubu!

Jacek Żytnicki
Jacek Żytnicki
Varsity Match Materiały prasowe / Sportklub / Varsity Match

Żeby dokopać się do początków tej rywalizacji należałoby cofnąć się aż do roku 1872 roku. Wtedy to rozegrano pierwszy w historii międzynarodowy mecz rugby pomiędzy Szkocją i Anglią. Zarówno Oxford, jak i Cambridge wysłały na to spotkanie swoich zawodników, a ci w kuluarowych rozmowach umówili się na rozegranie towarzyskiej partii pomiędzy oboma uniwersytetami. Tak zaczęła się intrygująca historia, która z niewielkimi przerwami trwa do dziś. Niewielkimi, bo Varsity Match nie było rozgrywane tylko podczas obu wojen światowych i w 2020 roku wskutek szalejącej na całym świecie pandemii Covid-19.

Ponad półtora wieku tradycji to niezwykłe historie włącznie z meczami rozgrywanymi na śniegu, przekładanymi z powodu mgły czy przyłożeniami w ostatnich sekundach, które zmieniały losy spotkań. To także wielkie gwiazdy pojawiające się na boisku. Dość powiedzieć, że uczestnikami tych meczów byli m.in. kapitan Nowej Zelandii i zdobywca Pucharu Świata w 1987 roku, David Kirk, reprezentujący na tym samym turnieju Australię, Brian Smith, czy jego rodacy Joe Roff i Dan Vickerman. Ważne role w Varsity Match odgrywali również Amerykanin Doug Rowe, Kanadyjczyk Stan McKeen czy kolejni Nowozelandczycy, Anton Oliver i Mark Ranby.

Od XIX wieku Cambridge rywalizowało z Oxfordem łącznie na siedmiu arenach, najdłużej na legendarnym Twickenham Stadium, na którym Varsity Maych gościło w latach 1921–2023. Po przeszło wieku postanowiono zmienić lokalizację i w tym roku spotkanie po raz pierwszy w historii rozegrane zostanie na Barnet Copthall.

W rywalizacji mężczyzn wywalczonego przed rokiem tytułu bronią zawodnicy z Cambridge. Było to ich 65. zwycięstwo w tej prestiżowej rywalizacji. Ich odwieczni rywale mają na koncie 62 wiktorie, a 14 z dotychczasowych meczów kończyło się remisami.

Od 1988 roku Varsity Match rozgrywany jest również w żeńskim wydaniu. I tu z kolei prym wiodą rugbystki z Oxfordu, które mają na koncie 21 triumfów. 13-krotnie mecze kończyły się zwycięstwami Cambridge, a zaledwie jedna potyczka – w 2022 roku – nie została rozstrzygnięta. Jak będzie tym razem? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Plany transmisyjne Sportklubu z Varsity Match 2024:
mecz kobiet – sobota 2 marca, godz. 12:45 (na żywo)
mecz mężczyzn – sobota 2 marca, godz. 15:45 (na żywo)

ZOBACZ WIDEO: Myśli o NBA kuszą! – wywiad z Adamem Waczyńskim
Kto zwycięży w sobotniej rywalizacji mężczyzn w Varsity Match?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×