Grzegorz Łaniewski mistrzem Polski Strongman U105

Grzegorz Łaniewski bezdyskusyjnie zdominował mistrzostwa Polski Strongman U105, które odbyły się w Świebodzinie. Triumfator zdobył 34,5 punktu.

Redakcja
Redakcja
podium mistrzostw Polski Strongman U105 Materiały prasowe / Na zdjęciu: podium mistrzostw Polski Strongman U105
Na zawodach w Świebodzinie o tytuł najsilniejszego Polaka w kategorii do 105 kg rywalizowało 12 zawodników.

Pierwszym etapem zmagań były eliminacje składające się z 3 konkurencji - rzuty workami 1x16kg, 1x18kg, 1x20kg, 1x21kg, 1x22kg, 1x23kg, bieg z walizkami 140 kg 2x20 metrów oraz przeciąganie tira w siedzie na odległość 20 m.

Ośmiu najlepszych zawodników spośród eliminacji awansowało do finału, w którym pierwszy sportowiec z eliminacji zaczynał finał mając osiem punktów na start, a ostatni - jeden punkt.

Już w eliminacjach doszło do sporej sensacji. Mistrz świata Strongman U105 z 2016 roku i zarazem aktualny brązowy medalista tych mistrzostw - Marcin Sendwicki - musiał uznać wyższość rywali i nie wszedł do finału imprezy. Eliminacje wygrał Grzegorz Łaniewski wspólnie z Mateuszem Wrzesińskim i w finale na starcie mieli już pokaźną zaliczkę punktową nad resztą rywali - po 7,5 pkt.

W finałowej potyczce na zawodników czekały cztery konkurencje. Były nimi: bieg z Yokiem 380 2x20 metrów, uchwyt na słupach - Hercules, martwy ciąg na max zaczynając od 260 kg, skoki co 20 kg do 300 kg i powyżej skok o 10 kg oraz wyciskanie hantla 97 kg na ilość w czasie w 75 sekund.

Faworytami do walki o medale była sama śmietanka i elita światowa Strongman U105: Grzegorz Łaniewski (ME Strongman U105 2017, 2018 ), Patryk Przybyła (aktualny drugi wicemistrz świata Strongman U110) oraz Marek Czajkowski (MP Strongman U105 2019 oraz ME Harlem Strongman U105 2018, 2019).

Tak jak w eliminacjach, tak również w finale bezkonkurencyjny był zawodnik z Podlasia Grzegorz Łaniewski. Przez cały czas kontrolował przebieg wydarzeń i w czterech konkurencjach finałowych  zajmował miejsce pierwsze bądź drugie. Był najlepszy w martwym ciągu, a w pozostałych konkurencjach był drugi. To sprawiło, że nikt nawet nie był w stanie mu realnie zagrozić w walce o złoto.

Pomimo, że Łaniewski ma na swoim koncie dwa złota mistrzostw Europy oraz złoty medal drużynowych mistrzostw Świata i Europy to medalu mistrzostw Polski jeszcze nigdy wcześniej nie zdobył. W końcu udało się mu zrealizować swoje sportowe marzenie zostając mistrzem Polski Strongman U105 2020. Grzegorz Łaniewski ma 31 lat, pochodzi z Augustowa i od 5 lat startuje w zawodach Strongman.

Drugie miejsce zajął obrońca tytułu Marek Czajkowski, który po złym starcie w eliminacjach gonił jak mógł Łaniewskiego. Trzecim zawodnikiem mistrzostw Polski został Patryk Przybyła. Warto nadmienić, że doskonały start odnotował Mateusz Wrzesiński, którego nikt przed mistrzostwami nie brał pod uwagę w walce o medale. Ostatecznie zajął on czwarte miejsce. Małe błędy techniczne spowodowały, że nie stanął on na podium.