Szachy. Jan Krzysztof Duda pokonał mistrza świata, prawdziwego dominatora

Magnus Carlsen był niepokonany od 31 lipca 2018 roku. Od tego czasu wygrał aż 125 partii szachowych. Tę wspaniałą passę przerwał Polak - Jan Krzysztof Duda. Światowe media piszą o prawdziwej sensacji.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Jan Krzysztof Duda YouTube / ChessBase India / Na zdjęciu: Jan Krzysztof Duda
Jan Krzysztof Duda pokonał aktualnego mistrza świata - Magnusa Carlsena! Światowe media piszą o prawdziwej sensacji. Doszło do niej podczas turnieju Altibox Norway Chess, który jest aktualnie rozgrywany w Stavanger. Impreza jest pierwszym dużym turniejem rozgrywanym stacjonarnie. W tym sezonie - przez pandemię koronawirusa - szachiści rywalizowali głównie zdalnie, poprzez łącza internetowe. Tym razem sześciu najlepszych zawodników świata przyjechało do Norwegii.

Duda przerwał tym samym fantastyczną passę Carlsena. Aktualny mistrz świata był niepokonany od 31 lipca 2018 roku. Wygrał 125 partii z rzędu. Aż do teraz.

- Oczywiście musiało się kiedyś to wydarzyć, ale jestem totalnie rozczarowany - przyznał po porażce Carlsen. - Naprawdę myślałem, że wygram. Popełniłem prosty, wręcz niewybaczalny błąd. Nie zauważyłem w pewnym momencie hetmana na c2.

- To twarz człowieka, który stara się ukryć swoje rozczarowanie - skomentował na antenie norweskiej telewizji TV2, Jon Ludvig Hammer, ekspert szachowy.

Co ciekawe, Duda w maju 2020 pokonał Carlsena, ale w innej formule, w szachach błyskawicznych (TUTAJ więcej szczegółów >>). Szachista Wasko Hetman GKS Katowice przeżył wówczas "pięć minut" sławy. Stał się światowym bohaterem (przeczytasz o tym więcej TUTAJ >>).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ten film podbija internet. 6-latek szaleje na bieżni mechanicznej


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×