Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Koronawirus. Polski trener zarażony, związek nie komentuje

Jak dowiedziały się WP SportoweFakty, jeden z polskich trenerów szermierki miał pozytywny test na obecność w organizmie koronawirusa. Szkoleniowiec mógł się zakazić podczas zagranicznego wyjazdu.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
kontrola na polskim lotnisku Getty Images / Na zdjęciu: kontrola na polskim lotnisku

Jeden z polskich trenerów szermierki trafił w ostatnich godzinach do szpitala. U szkoleniowca przeprowadzono test, który wykazał zarażenie koronawirusem. Choroby, która rozprzestrzenia się po całej Europie - w Polsce jest już ponad pół tysiąca zarażonych, zmarło siedem osób.

Polski Związek Szermierczy miał przekazać w oficjalnym mailu do zawodników, że do zarażenia doszło najprawdopodobniej podczas pobytu na zgrupowaniu w Londynie w dniach 29 lutego - 5 marca. Tym, którzy byli w stolicy Anglii razem z trenerem, zalecono postępowanie zgodne z zaleceniami Sanepidu.

Jak jednak dowiedziały się WP SportoweFakty, sprawa jest bardziej skomplikowana.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Szalenie trudna sytuacja w światowym sporcie. "Nie ma rozgrywek, nie ma kibiców, nie ma pieniędzy"

Według naszych informacji, we wtorek 10 marca męska kadra miała o godzinie 7:00 rano wylecieć do USA na zawody do Anaheim. 60 minut później PZS ogłosił informację o odwołaniu zmagań i udziału Polaków we wszystkich turniejach krajowych i międzynarodowych, jednak zawodnicy wraz z tym samym szkoleniowcem udali się do USA.

I choć premier Mateusz Morawiecki ogłosił zakaz przelotów krajowych i międzynarodowych kilka dni później, już wtedy było jasne, że wylot za granicę to duże i niepotrzebne ryzyko. Związek miał mieć już wtedy odgórny zakaz wysyłania sportowców poza Polskę.

Uchybienie mogło narazić zdrowie szermierzy i trenera. To przecież właśnie podczas tej podróży szkoleniowiec mógł zarazić się koronawirusem. Do Polski kadra wróciła w piątek 13 marca.

Pojawia się jednak pytanie, czy po powrocie do Polski trzej szermierze i trener zostali przebadani i poddani kwarantannie. Według naszych informacji u zawodników nie przeprowadzono testów. Związek kontaktował się w ostatnich godzinach z szermierzami będącymi w USA, dopytując o ich zdrowie.
Dlaczego więc w oficjalnym mailu ogłoszono, że trener zaraził się w Londynie?
Na nasze pytania, dotyczące potwierdzenia zarażenia koronawirusem u trenera kadry, Polski Związek Szermierczy nie chciał udzielić odpowiedzi. Zarówno prezes Adam Konopka, jak i szef wydziału szkolenia Ryszard Sobczak odmówili komentarza.

Polka w epicentrum epidemii. Czytaj więcej--->>>


Polak po trzęsieniu ziemi w Chorwacji. "Myślałem, że to koniec świata". Czytaj więcej--->>>

Sprostowanie:

Otrzymaliśmy komentarz od prezesa Zarządu UKS Atena Gdańsk Marcina Cygnara, dotyczących uczestnictwa trenera szermierki w gdańskim turnieju dla dzieci w dniach 7-8 marca:

"Zarząd UKS Aten Gdańsk, będący organizatorem zawodów oświadcza, że trener, u którego zdiagnozowano obecność koronawirusa nie był uczestnikiem zawodów, trenerem zawodnika biorącego udział w zawodach lub zaproszonym gościem oraz nie wynajmował sal szermierczych od Zarządu klubu UKS Atena Gdańsk (...)

Pracownik WSEE przeprowadził wywiad, ustalając fakty dotyczące zawodów szermierczych oraz skonfrontował informacje z wywiadem epidemiologicznym przeprowadzonym z zarażonym trenerem oraz jego zawodnikami przebywającymi na kwarantannie.

Wstępnie została wykluczona możliwość kontaktu uczestników turnieju z ww. osobami"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9)
 • zbych22 Zgłoś komentarz
  A co mają komentować Panie Skrzypczyński?
  • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
   Sytuacja dawno się wymknęła spod kontroli. Nikt już tego nie ogarnia.
   • Stanley Polak Zgłoś komentarz
    powinni odebrac im wszelkie dotacje !!
    • Zorkin 1 Zgłoś komentarz
     Nie rozumiecie tego, że każdy z nas ma tego wirusa w sobie? Tylko uaktywnia się go w odpowiednich warunkach. Dostaliśmy go przy obowiązkowych szczepieniach.
     • Just2511 Zgłoś komentarz
      Redaktor Tomasz Skrzypczyński podaje nieprawdziwe informacje. Po pierwsze: męska kadra wyleciała rano do USA na zawody, ale nie 60 minut pózniej, a 6 GODZIN pózniej ! Ministerstwo Sportu
      Czytaj całość
      ogłosiło odwołanie wszelkich zawodów w kraju. Po drugie premier Morawiecki ogłosił zakaz przelotów międzynarodowych, jak kadra wróciła z USA. Po trzecie: kadra wróciła 13 marca. Po czwarte: dlaczego trzech szermierzy i trener mieli być przebadani i poddani kwarantannie? Obowiązkowa kwarantanna powracających do kraju obejmowała ludzi dopiero od dnia 15 marca od północy. Nagłaśniano tylko w TV jakie sa cudowne procedury wracających z zagranicy..... niestety tylko w teorii. I skąd wiadomo, ze trener zaraził się w Londynie? Mógł sie zarazić na lotnisku np we Frankfurcie, gdzie czekali na kolejny lot do Stanów ponad 3 godziny. Objawy choroby miał dopiero kilka dni po powrocie do domu. Kpiną jest, że test wykonany w poniedziałek 16 marca, a na wynik trzeba było czekać do wczoraj przed 21!!! Nikt tez nie zrobi testów zawodnikom, chyba że mieliby typowe objawy wirusa. A przecie wiadomo, ze wirus może przebiegać tez bezobjawowo. Dlatego pisanie, że sprawa jest bardziej skomplikowana przez redaktora w/w nie ma uzasadnienia. Poza tym wiele faktów zostało przekręconych, na rzecz zrobienia „afery” i zwiększenia zainteresowania marnym artykułem. Każdy wie, jak szybko zmienia sie sytuacja w Polsce, Europie i Świecie każdego dnia w związku z rozprzestrzenianiem sie koronowirusa. I w związku z tym wiele decyzji rząd i ministrowie podejmują z dnia na dzień.
      • Gerard Bukowski Zgłoś komentarz
       Bajzel totalny nikt już nie panuje nad sytuacją
       • Rikki Tikki Tavi Zgłoś komentarz
        Czyżby trener Mocek? ☹
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×