Biało-Czerwoni pojechali do Czech w silnym składzie. W ekipie pingpongowych studentów znalazły się uczestniczki tegorocznych mistrzostw świata w południowoafrykańskim Durbanie oraz Igrzysk Europejskich w Krakowie Anna i Katarzyna Węgrzyn, a także byli młodzieżowi reprezentanci Polski: Jan Zandecki, Konrad Kulpa (wicemistrz mistrzostw kraju w singlu z 2015 roku), Jakub Folwarski i Łukasz Sokołowski.
Akademickie ME fantastycznie zaczęli studenci Akademii Zamojskiej, w składzie Zandecki, Kulpa, Folwarski, Damian Węderlich. W drużynówce wygrali wszystkie 4 mecze, w tym finałowy z węgierskim Uniwersytetem Pecs 3:1. Bilans szczegółowy zamojskiego zespołu to 12-1 w pojedynkach singlowych oraz 45:6 w setach. Ich przewaga nie podlegała dyskusji. W minionym sezonie wszyscy grali w klubach Lotto Superligi, tj. Zandecki w Olimpii-Unii Grudziądz, Kulpa i Węderlich w Enerdze Manekinie Toruń, a Folwarski w Akademii Zamojskiej.
Brąz wywalczył żeński zespół Uniwersytetu Ekonomicznego Wrocław: bliźniaczki Węgrzyn i Nina Ossowska.
Indywidualnie brylował 22-letni Zandecki, który sięgnął po tytuły w singlu i deblu z Kulpą. Finały były wewnętrzną sprawą Biało-Czerwonych, a rywalami byli pingpongiści Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Lublin Kamil Kurowski (w obydwu konkurencjach) i Sokołowski.
ZOBACZ WIDEO: Niezwykłe wideo z księżną Kate na Wimbledonie. To trzeba zobaczyć
Sporą niespodziankę sprawił Zandecki w półfinale, ogrywając w pięciu setach tenisistę stołowego seniorskiej kadry Chorwacji Ivora Bana. Co ciekawe, pięć lat temu Ban i Maciej Kubik zostali złotymi medalistami ME kadetów w deblu.
O złoto w grze podwójnej walczyły, ale niestety bez powodzenia, Anna i Katarzyna Węgrzyn. Uległy zawodniczkom Uniwersytetu Nottingham Jiaqi Meng i Denise Payet.
Reprezentująca Wielką Brytanię Jiaqi Meng okazała się "katem" Polek. W niedzielnym półfinale pokonała Katarzynę Węgrzyn (na tym etapie Anna Węgrzyn przegrała z Czeszką Zdeną Blaskovą), a wcześniej uporała się z "Węgrzynkami" w półfinale drużynówki.
- Zagrałam z nią bardzo słabo, a Kasia wygrywała już 2:0 i 7:2 w trzecim secie, ale niestety nie utrzymała prowadzenia i skończyło się 2:3 i 10:12 w piątym - mówi Anna Węgrzyn, była mistrzyni Europy juniorek.
Brązowe medale w akademickim czempionacie kontynentu zdobyli także: Folwarski (singiel) i Folwarski/Węderlich (debel).
W Ołomuńcu nie rozgrywano miksta, a szkoda, bo dorobek naszych reprezentantów zapewne byłby jeszcze okazalszy.
Na przełomie lipca i sierpnia Polki zagrają w Letniej Uniwersjadzie w chińskim Chengdu, a w składzie są siostry Węgrzyn, Paulina Krzysiek (grała w MŚ w RPA) i Agata Zakrzewska (broniła barw Uniwersytetu Warszawskiego w AME).
Wyniki finałów AME 2023:
gra pojedyncza
Jan Zandecki - Kamil Kurowski (obaj Polska) 3:0 (11:7, 11:4, 11:6)
gra podwójna:
Jiaqi Meng/Denise Payet (Wlk. Brytania) - Anna Węgrzyn/Katarzyna Węgrzyn (Polska) 3:0 (11:6, 11:8, 11:5)
Jan Zandecki/Konrad Kulpa – Łukasz Sokołowski/Kamil Kurowski (wszyscy Polska) 3:2 (11:4, 11:6, 9:11, 10:12, 11:6)
Przeczytaj także:
Polacy napędzili stracha Ma Longowi