Miłosz Redzimski faworytem Mistrzostw Europy

Która gwiazda rozbłyśnie jaśniej - 16-letniego Miłosza Redzimskiego czy 18-letniego Eduarda Ionescu? W piątek początek ME juniorów i kadetów w Arenie Gliwice. Polacy liczą na kilka medali.

JF
Miłosz Redzimski Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Miłosz Redzimski
Obaj należą do faworytów rywalizacji singlistów w kategorii U-19. Rumun broni tytułu wywalczonego rok temu w Belgradzie (w finale ograł Macieja Kubika), ale to Polak jest złotym medalistą tegorocznych ME młodzieżowców w Sarajewie, czyli zawodów do lat 21. Obydwu nie są straszne sławy seniorskiego ping-ponga, Redzimski w Lidze Mistrzów pokonał Timo Bolla, zaś Ionescu podczas niedawnych Igrzysk Europejskich wygrał z Dimitrijem Ovtcharovem.

Urodzony w 2006 roku Redzimski, były wicemistrz świata kadetów i jeden z bohaterów czerwcowego finału Lotto Superligi, wystąpi także w deblu z Belgiem Louisem Laffineurem, mikście z Wiktorią Wróbel i drużynówce z Mateuszem Zalewskim, Alanem Kulczyckim, Michałem Gawlasem, Mateuszem Żelengowskim.

W grze podwójnej jego partnerami w ME byli już zagraniczni pingpongiści, m.in. Rumun Iulian Chirita (w juniorach) i Mołdawianin Vladislav Ursu (w seniorach), ale barierę nie do przejścia okazał się za każdym razem ćwierćfinał. Teraz aspiracje są większe. Z kolei w grze mieszanej Redzimski i Wróbel byli już złotymi medalistami w kadetach i brązowymi w juniorach. A więc to także czas na złoto? Warto jednak zauważyć, że w grupie U-19 mogą grać do 2025 roku.

ZOBACZ WIDEO: Niezwykłe wideo z księżną Kate na Wimbledonie. To trzeba zobaczyć

Na spektakularny wynik trener reprezentacji Patryk Jendrzejewski może oczekiwać w drużynówce. Po złocie w 2021 i srebrze w 2022 roku, przed własną publicznością biało-czerwoni znów będą kandydatami do awansu do finału. W grupie eliminacyjnej najtrudniejszym rywalem będzie zapewne Belgia, ale nikt nie lekceważy także Włochów i Izraelczyków. Po skończeniu wieku juniora przez Kubika, w podstawowym składzie grać będą Redzimski, Zalewski, Kulczycki, a "tajną bronią" może okazać się piórkowiec Gawlas. W IE Kraków/Małopolska triumfował trzymający po azjatycku rakietkę Francuz Felix Lebrun, mimo że - podobnie jak Redzimski - dopiero we wrześniu skończy 17 lat. W MEJ nie zagra, bowiem z zasady występuje już tylko z seniorami.

Nikt z zarządu PZTS nie wywiera presji i nie stawia wygórowanych celów. Z drugiej strony jak wysoko musi być zawieszona poprzeczka dla juniorek, skoro w Serbii sięgnęły po złoto, a skład nie tylko został zmieniony (Wróbel, Anna Brzyska, Zuzanna Wielgos, Ilona Sztwiertnia), lecz został jeszcze wzmocniony 16-letnią Natalią Bogdanowicz. Na zeszłorocznych ME kadetek była w finałach wszystkich czterech konkurencji, zdobywając dwa tytuły (debel, mikst).

Polki rozpoczną turniej mistrzowski na Śląsku od meczów z Portugalkami, Czeszkami, Litwinkami.

ME juniorów i kadetów (oficjalna nazwa - Orlen 2023 European Youth Championships) potrwają do 23 lipca. Jak w każdej edycji, największą niewiadomą są starty kadetów. Wśród chłopców liderami są Mateusz Sakowicz i urodzony w USA Patryk Żyworonek, który po zawodach wraca do Ameryki Północnej i zagra w Charleston, ale ze sporo starszymi od siebie.

Zgodnie z regulaminem, w deblu i mikście można tworzyć pary międzynarodowe i z tej możliwości skorzystali polscy trenerzy. Oprócz Redzimski i Laffineura, m.in. Bogdanowicz wystąpi z Ukrainką Weroniką Matiuniną i Chorwatem Borną Petkiem, Karolina Hołda z Litwinką Lukreciją Juchnaite i Gawlas z Chorwatem Leo Vekiciem i Mołdawianką Alexandrą Chiriacovą.

Póki co kibice emocjonować się będą rywalizacją zespołową. Kadetki mają w grupie Niemki, Ukrainki, Izraelki, a kadeci - Rumunów, Anglików, Bułgarów.

Jeśli przyjąć średnią z lat 2021-22, Biało-Czerwoni mogą powalczyć o 9 medali. Taki rezultat byłby świetnym wynikiem i kolejnym potwierdzeniem bardzo dobrej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Skład reprezentacji Polski:

U-19 juniorzy:
Miłosz Redzimski (rok ur.: 2006/klub w lidze: Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki), Mateusz Zalewski (2005/Palmiarnia Zielona Góra), Alan Kulczycki (2006, Oxynet Jarosław), Mateusz Żelengowski (2005, Palmiarnia Zielona Góra), Michał Gawlas (2005, Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki), Marcel Błaszczyk (2007, Polonia Król Montaż Zbrojenia Kielce).

U-19 juniorki:
Wiktoria Wróbel (2006, Maximus Broker Toruń), Zuzanna Wielgos (2005, SKTS Sochaczew), Anna Brzyska (2005, KU AZS ANS Łomża), Ilona Sztwiertnia (2004, SKTS Sochaczew), Natalia Bogdanowicz (2007, Polmlek OSiR Lidzbark Warmiński), Karolina Hołda (2007, Dojlidy Białystok).

U-15 kadeci:
Patryk Żyworonek (2009, ZKS Palmiarnia II Zielona Góra), Mateusz Sakowicz (2008, OSSM Gdańsk), Kacper Perkowski (2009, Ósemka Białystok), Aleks Pakuła (2009, Bogoria III Grodzisk Mazowiecki).

U-15 kadetki:
Katarzyna Rajkowska (2009, MRKS Gdańsk), Matylda Hadryś (2008, Bronowianka Kraków), Julia Zyna (2008, KU AZS UE II Wrocław), Maja Łakoma (2009, Bogoria II Grodzisk Mazowiecki).

Przeczytaj także:
Liga Mistrzów zawita do Suchedniowa

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×