Ruszył turniej w Strasburgu. Kapitalne otwarcie Polki

W niedzielę rozpoczął się turniej WTA 250 w Strasburgu. Bierze w nim udział Magda Linette. Na początek polska tenisistka rozgromiła Warwarę Graczewą.

Magda Linette WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Magda Linette
W niedzielę Iga Świątek nie była jedyną Polką rywalizującą w WTA Tour. Liderka rankingu obroniła tytuł w Rzymie. W Strasburgu rozpoczął się turniej WTA 250 z udziałem Magdy Linette (WTA 54). W I rundzie poznanianka rozbiła 6:3, 6:0 Warwarę Graczewą (WTA 72).

W I secie Linette uzyskała przełamanie na 2:0. Stało się to po błędzie forhendowym Graczewej. Polka grała głębokie piłki po krosie i po linii, wysokie i niskie. Była w wymianach solidniejsza. Jej rywalka z Moskwy miała problemy z kontrolą swoich uderzeń i popełniała błędy. Poznanianka do końca utrzymała przewagę przełamania.

W II partii Linette wciąż bardzo dobrze się broniła, zaskakiwała rywalkę szybkimi kontrami. Była agresywniejsza, lepiej serwowała i imponowała rzetelnością w konstruowaniu punktów. Zdobyła dwa przełamania i odskoczyła na 3:0. Graczewa podejmowała nietrafione decyzje i nie radziła sobie z utrzymywaniem piłki w korcie. W piątym gemie było trochę walki, ale moskwianka ponownie oddała podanie. Wynik meczu na 6:3, 6:0 Linette ustaliła krosem forhendowym.

W trwającym 67 minut meczu Linette zaserwowała siedem asów. Nie musiała bronić break pointów, a sama wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie. Polka zdobyła 59 z 93 rozegranych punktów (63,4 proc.).

Najlepszym tegorocznym wynikiem Linette jest ćwierćfinał w Charleston. Po drodze odprawiła Kanadyjkę Leylah Fernandez, finalistkę US Open. W ostatnim czasie poznanianka wzięła udział w dwóch turniejach WTA 125 (challenger). W Saint-Malo w ćwierćfinale uległa Magdalena Fręch po trzysetowym maratonie. W Paryżu Polki mogły ponownie trafić na siebie w tej samej fazie, ale w II rundzie Linette przegrała z Rumunką Aną Bogdan.

Linette notuje siódmy występ w Strasburgu. Najlepiej spisała się w ubiegłym sezonie, gdy doszła do półfinału. W II rundzie Polka zmierzy się z Francuzką Elsą Jacquemot lub Brytyjką Heather Watson.

W niedzielę zaplanowane były tylko dwa mecze I rundy. Harmony Tan (WTA 115) rozbiła 6:2, 6:1 Samanthę Stosur (WTA 490), mistrzynię US Open 2011. W ciągu 82 minut Francuzka obroniła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała sześć z ośmiu szans na przełamanie. Stosur w styczniu w Australian Open zakończyła singlową karierę i postanowiła skupić się na deblu. Jednak w Strasburgu wystąpiła w singlu. Australijka jest dwukrotną mistrzynią tego turnieju (2015, 2017).

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)