Dwie wielkoszlemowe mistrzynie w grze o tytuł w Eastbourne. Efektowny awans Włoszki

W turnieju w Eastbourne (WTA 500) na placu boju pozostały cztery tenisistki. Wśród nich są dwie wielkoszlemowe mistrzynie, Łotyszka Jelena Ostapenko i Czeszka Petra Kvitova.

Petra Kvitova PAP/EPA / OMER MESSINGER / Na zdjęciu: Petra Kvitova
W poprzednich dniach w Eastbourne było mnóstwo niespodzianek. Jelena Ostapenko (WTA 14) jest najwyżej notowaną tenisistką, która pozostała w turnieju. Łotyszka występuje jako obrończyni tytułu. W ćwierćfinale pokonała 6:3, 6:2 Anhelinę Kalininę (WTA 36). W pierwszym secie triumfatorka Rolanda Garrosa 2017 wróciła ze stanu 0:2.

W trwającym 69 minut meczu Ostapenko zaserwowała osiem asów. Obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała cztery z 11 szans na przełamanie. Łotyszka posłała 32 kończące uderzenia przy 13 niewymuszonych błędach. Kalinina miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Kolejną rywalką Ostapenko będzie Camila Giorgi (WTA 26), która rozbiła 6:2, 6:1 Wiktorię Tomową (WTA 128). Włoszka od 0:2 zdobyła 12 z 13 kolejnych gemów. W ciągu 64 minut zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu okazji. Naliczono jej 26 kończących uderzeń przy 18 niewymuszonych błędach. Bułgarce zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i osiem pomyłek.

Petra Kvitova (WTA 31) w 85 minut wygrała 6:3, 6:4 z Harriet Dart (WTA 103). Czeszka zaserwowała osiem asów i zgarnęła 33 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point i uzyskała dwa przełamania. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 28 kończących uderzeń przy 28 niewymuszonych błędach. Brytyjka pokusiła się o 18 piłek wygranych bezpośrednio przy 19 pomyłkach.

Kvitova jest dwukrotną mistrzynią Wimbledonu (2011, 2014). W piątek powalczy o drugi finał w Eastbourne (2011). Zmierzy się z Beatriz Haddad Maia (WTA 29), która jest niepokonana od 12 meczów. Brazylijka wygrała turniej w Nottingham i Birmingham. W czwartek awansowała bez wychodzenia na kort. Jej rywalką miała być Łesia Curenko (WTA 114), która wycofała się z powodu kontuzji prawego łokcia. Ukrainka w poprzedniej rundzie wyeliminowała Magdę Linette.

Rothesay International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)