Novak Djoković zatrzymał rewelację Wimbledonu. Serb zdążył przed czasem

Novak Djoković potrzebował czterech setów, aby pokonać rewelacyjnego Tima van Rijthovena i awansować do ćwierćfinału rozgrywanego na trawie wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. Mecz zakończył się kilkanaście minut przed nastaniem ciszy nocnej.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Novak Djoković
Jeszcze miesiąc temu Tim van Rijthoven był anonimowym tenisistą z trzeciej setki rankingu ATP. Wówczas jego kariera nabrała przyspieszenia. Holender sensacyjnie zdobył tytuł w turnieju w Den Bosch, po czym otrzymał dziką kartę do Wimbledonu. W Londynie doszedł do IV rundy, gdzie zmierzył się z Novakiem Djokoviciem. Stoczył z Serbem czterosetowy pojedynek, ale zszedł z kortu jako pokonany (2:6, 6:4, 1:6, 2:6).

Początek meczu należał do Djokovicia, który błyskawicznie objął prowadzenie 3:0, by wygrać pierwszego seta 6:2. Druga partia miała sensacyjny przebieg. Odważnie grający van Rijthoven przełamał Serba, wyszedł na 5:3, a kilka chwil później, po długim i emocjonującym gemie, doprowadził do wyrównania w meczu.

Przegrany set zmotywował Djokovicia, bo kolejną odsłonę rozpoczął z werwą i nie dał szans rywalowi. Gdy Serb zwieńczył trzeciego seta, w Londynie było po 22:00 lokalnego czasu. A to oznaczało, że ma niespełna godzinę na zakończenie spotkania w niedzielę, bo zgodnie z lokalnymi przepisami o 23:00 następuje cisza nocna i gry w Wimbledonie zostają przerywane.

I Serb wykonał zadanie. Czwartego seta wygrał 6:2, a zajęło mu to 37 minut. Dzięki temu mógł odetchnąć z ulgą, ponieważ zdążył przed upływającym i nie będzie musiał dokańczać pojedynku w poniedziałek.

Dla 35-letniego Djokovicia, mistrza Wimbledonu z sezonów 2011, 2014-15, 2018-19 i 2021, to 13. w karierze awans do ćwierćfinału tego turnieju. Łącznie w 1/4 finału imprezy Wielkiego Szlema zameldował się 53. raz i daje mu to drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, za Rogerem Federerem (58).

O półfinał najwyżej rozstawiony Djoković zmierzy się z oznaczonym numerem dziesiątym Jannikiem Sinnerem. Będzie to drugi pojedynek pomiędzy tymi tenisistami. W zeszłym roku w Monte Carlo Serb zwyciężył 6:4, 6:2.

Wimbledon, Londyn (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 40,35 mln funtów
niedziela, 3 lipca

IV runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Tim van Rijthoven (Holandia, WC) 6:2, 4:6, 6:1, 6:2