Duże emocje w meczu młodych gwiazd. Lorenzo Musetti z pierwszym tytułem

20-letni Lorenzo Musetti wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP 500 w Hamburgu. W finale Włoch w trzech setach pokonał najwyżej rozstawionego Carlosa Alcaraza i zdobył pierwszy w karierze tytuł w głównym cyklu.

Marcin Motyka
Lorenzo Musetti Getty Images / Alexander Scheuber / Na zdjęciu: Lorenzo Musetti
19-letni Carlos Alcaraz i starszy o rok Lorenzo Musetti są kreowani na przyszłe wielkie gwiazdy rozgrywek. W niedzielę zmierzyli się po raz pierwszy w głównym cyklu, w finale turnieju ATP w Hamburgu. Spotkanie zakończyło się niespodzianką - niżej notowany Włoch zwyciężył 6:4, 6:7(6), 6:4.

Mecz od początku stał na świetnym poziomie. Obaj zachwycali walecznością, sposobem konstruowania akcji i nie odpuszczali żadnej piłki. Musetti mógł wygrać bez straty seta, lecz w drugiej partii zmarnował aż pięć meczboli. To jednak nie wybiło go z rytmu, bo w decydującej odsłonie utrzymał wysoki poziom i przechylił szalę na swoją korzyść.

Dla Musettiego to pierwszy w karierze tytuł w głównym cyklu. - Ten mecz był jak przejażdżka kolejką górską. Nie mam słów, by opisać, co teraz czuję. Kluczem do zwycięstwa było zachowanie spokoju i koncentracji - mówił, cytowany przez atptour.com, Włoch, który za triumf otrzyma 500 punktów do rankingu ATP i 331,1 tys. euro.

Z kolei Alcaraz poniósł pierwszą porażkę w szóstym finale na poziomie ATP Tour. Za występ w Hamburgu otrzyma 300 "oczek", dzięki którym awansuje do czołowej "piątki" rankingu, oraz 178,1 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej Lloyd Glasspool i Harri Heliovaara pokonali 6:2, 6:4 parę Rohan Bopanna / Matwe Middelkoop i zdobyli drugi wspólny tytuł. Dla Heliovaary to trzecie deblowe mistrzostwo w głównym cyklu.

Hamburg European Open, Hamburg (Niemcy)
ATP 500, kort ziemny, pula nagród 1,770,8 mln euro
niedziela, 24 lipca

finał gry pojedynczej:

Lorenzo Musetti (Włochy) - Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) 6:4, 6:7(6), 6:4

finał gry podwójnej:

Lloyd Glasspool (Wielka Brytania) / Harri Heliovaara (Finlandia) - Rohan Bopanna (Indie, 4) / Matwe Middelkoop (Holandia, 4) 6:2, 6:4