US Open: niecodzienna kontuzja Nadala

Rafael Nadal w czterech setach pokonał Fabio Fogniniego i awansował do III rundy rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2022, a podczas meczu doznał niecodziennej kontuzji. Kolejnym rywalem Hiszpana będzie Richard Gasquet.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / Jason Szenes / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Podczas US Open 2015 Rafael Nadal poniósł jedną z najboleśniejszych i najdziwniejszych porażek w karierze, przegrywając z Fabio Fogninim, mimo prowadzenia 2-0 w setach. W czwartek ci tenisiści spotkali się ponownie w Nowym Jorku. Hiszpan nie dopuścił do powtórki wydarzeń sprzed siedmiu lat, zwyciężył 2:6, 6:4, 6:2, 6:1, choć nie uniknął problemów.

Podobnie jak w meczu I rundy, Nadal początkowo miał duże kłopoty z uchwyceniem właściwego rytmu i zawodziły go najgroźniejsze uderzenia. Hiszpan przegrywał już 2:6 i 3:4, ale wówczas podniósł swój poziom, przejął inicjatywę na placu gry i zaczął odwracać losy spotkania.

W czwartym secie, przy prowadzeniu Hiszpana 3:0, doszło do niecodziennego zdarzenia. Tenisista z Majorki uderzył się rakietą. Natychmiast złapał się za twarz, położył się na korcie, a na jego nosie pojawiła się krew. Skorzystał z pomocy medycznej, a po powrocie do gry wciąż dominował i oddał Fogniniemu tylko gema.

Rozstawiony z numerem drugim Nadal (w czwartek cztery asy, dziewięć przełamań i 20 zagrań kończących) w III rundzie zmierzy się z Richardem Gasquetem, z którym w głównym cyklu ma bilans 17-0. Francuz w 1/32 finału wyeliminował Miomira Kecmanovicia, turniejową "32".

W czwartkową noc powody do zadowolenia mieli też miejscowi kibice. Frances Tiafoe bowiem bez straty seta poradził sobie z Jasonem Kublerem. W 1/16 finału rozstawiony z numerem 22. Amerykanin zagra z oznaczonym "14" Diego Schwartzmanem.

Rozstawiony z numerem 19. Denis Shapovalov pokonał 6:4, 4:6, 6:3, 6:2 Roberto Carballesa i w III rundzie stanie naprzeciw Andrieja Rublowa, turniejowej "dziewiątki". Z kolei następnym rywalem Ilji Iwaszki, pogromcy Huberta Hurkacza, będzie Lorenzo Musetti. Włoch, turniejowa "26", ograł Gijsa Brouwera, kwalifikanta.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,1 mln dolarów
czwartek, 1 września

II runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Fabio Fognini (Włochy) 2:6, 6:4, 6:2, 6:1
Denis Shapovalov (Kanada, 19) - Roberto Carballes (Hiszpania) 6:4, 4:6, 6:3, 6:2
Frances Tiafoe (USA, 22) - Jason Kubler (Australia) 7:6(3), 7:5, 7:6(2)
Lorenzo Musetti (Włochy, 26) - Gijs Brouwer (Holandia, Q) 6:7(1), 6:3, 6:4, 6:2
Richard Gasquet (Francja) - Miomir Kecmanović (Serbia, 32) 6:2, 6:4, 4:6, 6:4