Kapitalny Hurkacz. Znany rywal bez szans

Hubert Hurkacz rozpoczął walkę o obronę tytułu w turnieju ATP 250 w Metz. W czwartek Polak rozprawił się w dwóch setach z Austriakiem Dominikiem Thiemem, mistrzem US Open 2020.

Hubert Hurkacz Materiały prasowe / ATP / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Hubert Hurkacz (ATP 10) miał w Metz wolny los i do rywalizacji przystąpił od II rundy. W czwartek broniący tytuł Polak zmierzył się z Dominikiem Thiem (ATP 182). Austriacki mistrz US Open 2020 próbuje odbudowywać formę po zdrowotnych problemach. Hurkacz pokonał go 6:3, 6:4.

Hurkacz już w pierwszym gemie został poddany małemu testowi. Obronił dwa break pointy przy 15-40. Później obaj tenisiści dosyć spokojnie utrzymywali podanie. W wymianach więcej było gry z głębi kortu, ale nie brakowało ataków przy siatce. W końcówce Thiem miał gorszy moment. Opuścił go serwis, co wykorzystał Hurkacz. W ósmym gemie Austriak odparł dwa break pointy, ale przy trzecim zepsuł forhend. Po chwili Polak zakończył I partię szybką kombinacją głębokiego serwisu i forhendu.

Im dłuższe były wymiany, tym rosła w nich przewaga Hurkacza. Thiemowi brakowało zdecydowania i w najważniejszych akcjach podejmował złe decyzje. Polak dysponował lepszym returnem, który przyniósł mu przełamanie na 3:2 w II secie. Obrońca tytułu utrzymał wysoki poziom serwisu i nie dał rywalowi żadnej szansy na odrobienie straty. As dał mu piłkę meczową w 10. gemie. Mecz dobiegł końca, gdy Thiem wyrzucił forhend.

W trwającym 75 minut meczu Hurkacz zaserwował 12 asów i zdobył 32 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Polak obronił dwa break pointy i wykorzystał dwie z pięciu szans na przełamanie. Podwyższył na 3-0 bilans spotkań z Thiemem. Wcześniej Hurkacz był górą w Miami (2019) i ATP Cup (2020).

Thiem w ubiegłym sezonie rozegrał 18 meczów (9-9). W tym roku w głównym cyklu ma bilans spotkań 10-12. W swoim dorobku ma 17 tytułów w ATP Tour. Największy wywalczył w US Open 2020. Austriak jest też finalistą Rolanda Garrosa 2018 i 2019 oraz Australian Open 2020.

W piątek w ćwierćfinale rywalem Hurkacza będzie Francuz Arthur Rinderknech.