Chinka nie zatrzymała rewelacji ostatnich miesięcy. Znamy mistrzynię turnieju w Tokio

W niedzielę wyłoniona została nowa mistrzyni turnieju WTA 500 w Tokio. Została nią Ludmiła Samsonowa, która pokonała Chinkę Qinwen Zheng w dwóch zaciętych setach.

Ludmiła Samsonowa PAP/EPA / FRANCK ROBICHON / Na zdjęciu: Ludmiła Samsonowa
W Tokio tenisistki rywalizowały po raz pierwszy od 2018 roku. W 2019 impreza odbyła się w Osace. W 2020 i 2021 została odwołana z powodu pandemii COVID-19. W niedzielę odbył się finał 37. edycji imprezy. Tytuł zdobyła Ludmiła Samsonowa (WTA 30), która pokonała 7:5, 7:5 Qinwen Zheng (WTA 36).

W pierwszym secie miała miało miejsce jedno przełamanie, które Samsonowa uzyskała na 6:5. W drugiej partii Zheng z 2:3 wyszła na 4:3. Była reprezentantka Włoch ponownie od 4:5 zdobyła trzy kolejne gemy i odniosła kolejny triumf w tym roku.

W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu Zheng zaserwowała dziewięć asów, ale wykorzystała tylko jeden z czterech break pointów. Samsonowa na przełamanie zamieniła trzy z siedmiu okazji. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym roku w Palermo z wygranej cieszyła się Chinka.

Dla 19-letniej Zheng był to pierwszy finał w WTA Tour. Samsonowa w tym roku długo miała problemy z przejściem dwóch rund z rzędu. Teraz jest w znakomitej formie. Wygrała 18 z ostatnich 19 meczów. Zdobyła tytuły w Waszyngtonie, Cleveland i Tokio. Jedynej porażki w tym czasie doznała w 1/8 finału US Open z Australijką Ajlą Tomljanović. Samsonowa ma teraz bilans finałów 4-0. Pierwszy triumf odniosła w ubiegłym sezonie w Berlinie.

W deblu najlepsze były Gabriela Dabrowski i Giulianą Olmos, które pokonały 6:4, 6:4 Amerykankę Nicole Melichar-Martinez i Australijkę Ellen Perez. Dla Kanadyjki i Meksykanki jest to drugi tytuł w 2022 roku, po Madrycie.

Toray Pan Pacific Open, Tokio (Japonia)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 757,9 tys. dolarów
niedziela, 25 września

finał gry pojedynczej:

Ludmiła Samsonowa - Qinwen Zheng (Chiny) 7:5, 7:5

finał gry podwójnej:

Gabriela Dabrowski (Kanada, 2) / Giuliana Olmos (Meksyk, 2) - Nicole Melichar-Martinez (USA, 4) / Ellen Perez (Australia, 4) 6:4, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Ludmiła Samsonowa wygra turniej wielkoszlemowy?