Felix Auger-Aliassime wygrał nocny bój. Pogromca Huberta Hurkacza poznał rywala

Felix Auger-Aliassime odwrócił losy pojedynku z Danielem Evansem i wystąpi w sobotnim półfinale halowych zawodów ATP 250 na kortach twardych w Antwerpii. Przeciwnika poznał również pogromca Huberta Hurkacza, Dominic Thiem.

Rafał Smoliński
Felix Auger-Aliassime Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
Rozstawiony z "dwójką" Felix Auger-Aliassime zakończył swój pojedynek ćwierćfinałowy po północy, ale dopiął swego. Choć przegrywał z Danielem Evansem 0-1 w setach, to odwrócił losy spotkania i awansował do półfinału. Młody Kanadyjczyk pokonał Brytyjczyka 4:6, 7:6(4), 6:2 i poprawił bilans ich rywalizacji na 2-1.

- To był mecz na bardzo wysokim poziomie ze strony nas obu. W pierwszym secie nie mogłem niczego żałować, bo on grał trochę za dobrze. Potem zacząłem lepiej serwować, co pozwalało mi łatwiej wygrywać gemy. Od tie-breaku i trzeciego seta to było świetne zakończenie z mojej strony. Jestem naprawdę szczęśliwy, że podjąłem wysiłek, by walczyć do końca - powiedział tenisista z Montrealu (cytat za ATP), który na pierwsze przełamania musiał czekać do trzeciej partii.

Auger-Aliassime przyjechał do Antwerpii prosto z Florencji, gdzie sięgnął po tytuł. Teraz ma szansę na kolejne trofeum rangi ATP 250 i zwiększenie swoich szans na występ w ATP Finals 2022. Kanadyjczyk zajmuje obecnie ostatnie (siódme) miejsce w rankingu ATP Race, które daje awans do Turnieju Mistrzów. Ewentualny triumf w Antwerpii pozwoli mu zwiększyć przewagę nad grupą pościgową, której przewodzą Taylor Fritz i Hubert Hurkacz.

O miejsce w finale Auger-Aliassime powalczy w sobotę z weteranem kortów Richardem Gasquetem. 36-letni Francuz zasmucił w piątek kibiców gospodarzy, pokonując Davida Goffina 6:2, 7:6(6). Belg może żałować swoich szans z drugiej odsłony, w której nie wykorzystał ani jednego break pointa, a w tie-breaku zmarnował piłkę setową. Gasquet ma teraz z Goffinem bilans 2-3 w tourze. W sobotę po raz pierwszy zmierzy się z Augerem-Aliassime'em.

Przeciwnika w półfinale poznał również Dominic Thiem, który w piątkowym ćwierćfinale wygrał z Hurkaczem po trzysetowej batalii. Na drodze Austriaka stanie w sobotę Sebastian Korda, który w zaledwie 52 minuty rozgromił Japończyka Yoshihito Nishiokę 6:0, 6:2. Amerykanin celuje w drugi z rzędu finał w obecnym sezonie, bowiem w ubiegłym tygodniu przegrał mecz o tytuł z Andriejem Rublowem w Gijon. Korda i Thiem spotkają się po raz pierwszy w głównym cyklu.

European Open, Antwerpia (Belgia)
ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 648,1 tys. euro
piątek, 21 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Sebastian Korda (USA) - Yoshihito Nishioka (Japonia, 8) 6:0, 6:2
Richard Gasquet (Francja) - David Goffin (Belgia) 6:2, 7:6(6)
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 2) - Daniel Evans (Wielka Brytania, 5) 4:6, 7:6(4), 6:2