Danił Miedwiediew najlepszy w Wiedniu. Moskwianin zmniejszył stratę do lidera

Danił Miedwiediew wygrał rozgrywany na kortach twardych w hali turniej ATP 500 w Wiedniu. W finale moskwianin w trzech setach pokonał Denisa Shapovalova. Tym samym zdobył 500 punktów i zmniejszył stratę do prowadzącego w rankingu Carlosa Alcaraza.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew, mistrz Erste Bank Open 2022 PAP/EPA / Christian Bruna / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew, mistrz Erste Bank Open 2022
Danił Miedwiediew bez straty seta doszedł do finału turnieju ATP w 500 w Wiedniu. W meczu o tytuł z Denisem Shapovalovem moskwianin przegrał pierwszego seta, ale i tak cały wygrał pojedynek. Po trwającym dwie godziny i kwadrans spotkaniu pokonał Kanadyjczyka 4:6, 6:3, 6:2.

W pierwszej partii agresywnie i odważnie grający Shapovalov sprawiał duże problemy faworyzowanemu rywalowi. Ale od drugiej obraz gry zaczął się zmieniać. Kanadyjczyk zaczął popełniać więcej błędów i słabiej serwować, a Miedwiediew był regularny i skuteczny. W efekcie 26-latek z Moskwy zdobył 12 z 17 końcowych gemów spotkania.

- Jestem naprawdę szczęśliwy. To był mój najlepszy mecz w całym tygodniu. Do połowy drugiego seta Denis grał nierealnie, ale potem obniżył swój poziom, a ja zdołałem to wykorzystać - powiedział, cytowany przez atptour.com, Miedwiediew, dla którego to 15. w karierze tytuł w głównym cyklu, a drugi w tym roku.

Za triumf w Swiss Indoors Basel tenisista z Moskwy otrzyma 499,3 tys. euro oraz 500 punktów do rankingu ATP, dzięki którym zmniejszył stratę do prowadzącego w klasyfikacji Carlosa Alcaraza i wciąż ma szansę na zakończenie sezonu jako światowa "jedynka".

Z kolei 23-letni Shapovalov poniósł piątą porażkę w swoim szóstym finale na poziomie ATP Tour. Jedyny tytuł zdobył przed trzema laty w Sztokholmie. Za występ w Bazylei zainkasuje 300 "oczek" i 236,3 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej Alexander Erler i Lucas Miedler pokonali 6:3, 7:6(1) parę Santiago Gonzalez / Andres Molteni . Dla Austriaków to drugi wspólny tytuł w głównym cyklu.

Erste Bank Open, Wiedeń (Austria)
ATP 500, kort twardy w hali, pula nagród 2,349 mln euro
niedziela, 30 października

finał gry pojedynczej:

Danił Miedwiediew (1) - Denis Shapovalov (Kanada) 4:6, 6:3, 6:2

finał gry podwójnej:

Alexander Erler (Austria) / Lucas Miedler (Austria) - Santiago Gonzalez (Meksyk) / Andres Molteni (Argentyna) 6:3, 7:6(1)

Znamy szóstego uczestnika ATP Finals. Zagra w Turnieju Mistrzów po raz czwarty z rzędu

Czy Danił Miedwiediew zakończy sezon jako lider rankingu?