Zmienne szczęście Amerykanek w Austin. Pogromczyni Magdy Linette sprawiła kolejną niespodziankę

Amerykanka Sloane Stephens nie zdobędzie tytułu w Austin (WTA 250). Mistrzyni US Open 2017 przegrała z Warwarą Graczewą. W kolejnej rundzie jest Danielle Collins, która skruszyła opór Anny Kalinskiej.

Sloane Stephens PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / Na zdjęciu: Sloane Stephens
W Austin do rywalizacji przystąpiła jedna wielkoszlemowa mistrzyni. Triumfatorka US Open 2017 Sloane Stephens (WTA 51) w pierwszych dwóch rundach nie oddała seta swojej rodaczce Taylor Townsend i Brytyjce Heather Watson. W ćwierćfinale Amerykanka przegrała 6:7(4), 3:6 z Warwarą Graczewą (WTA 88).

W trwającym godzinę i 51 minut meczu Stephens wykorzystała trzy z sześciu break pointów. Graczewa na przełamanie zamieniła pięć z 11 szans. Zdobyła 33 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Moskwianka sprawiła kolejną niespodziankę. W I rundzie wyeliminowała najwyżej rozstawioną Magdę Linette.

Danielle Collins (WTA 38) zwyciężyła 3:6, 6:2, 6:1 Annę Kalinską (WTA 67). W pierwszym secie Amerykanka roztrwoniła prowadzenie 3:1. W drugim przegrywała 1:2, ale od tego momentu zdobyła 11 z 12 kolejnych gemów. W ciągu godziny i 47 minut finalistka Australian Open 2022 spożytkowała sześć z 11 break pointów. Wywalczyła 30 z 41 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

Marta Kostiuk (WTA 52) wygrała 7:6(6), 6:2 z Anną-Leną Friedsam (WTA 108). W tie breaku pierwszego seta Ukrainka od 3-5 zgarnęła pięć z sześciu kolejnych punktów. W ciągu godziny i 50 minut popełniła dziewięć podwójnych błędów, z czego osiem w pierwszym secie. Wykorzystała sześć z 14 break pointów.

Katie Volynets (WTA 92) pokonała 7:5, 6:3 Peyton Stearns (WTA 137). Początek należał zdecydowanie do wyżej notowanej z Amerykanek, która prowadziła 4:0, a później 5:2. Jej rodaczka ruszyła w pościg i wyrównała na 5:5. Dwa ostatnie gemy padły łupem Volynets. W drugiej partii Stearns znów ruszyła w pościg, ale jej sytuacja była tym razem trudniejsza. Z 0:5 zbliżyła się na 3:5. W dziewiątym gemie oddała podanie i pożegnała się z turniejem.

W półfinale Collins zmierzy się z Kostiuk. Będzie to pierwsze spotkanie tych tenisistek. Volynets zagra z Graczewą. Te zawodniczki również nigdy wcześniej na siebie nie trafiły.