Trzeci występ w sezonie i trzeci finał. Carlos Alcaraz lepszy w meczu młodych gwiazd

W swoim trzecim występie w 2023 roku Carlos Alcaraz awansował do trzeciego finału. W sobotę, w półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells, Hiszpan bez straty seta pokonał Jannika Sinnera.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / John G. Mabanglo / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
W drugim półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells doszło do pojedynku dwóch czołowych tenisistów młodego pokolenia - 19-letniego Carlosa Alcaraza z 21-letnim Jannikiem Sinnerem. Górą w tej konfrontacji okazał się Hiszpan, który zwyciężył 7:6(4), 6:3 i poprawił na 4-2 bilans pojedynków z Włochem.

Najwyżej rozstawiony Alcaraz rozpoczął spotkanie z większą energią, popełniał też mniej błędów i w efekcie objął prowadzenie 4:2. Wówczas jednak przytrafił mu się słabszy moment, przegrał trzy gemy z rzędu, a przy stanie 5:6 musiał bronić setbola.

Ostatecznie Hiszpan poradził sobie z kryzysem i doprowadził do tie breaak. W nim w końcówce przechylił szalę na swoją korzyść - po błędzie Sinnera z bekhendu zdobył mini przełamanie na 5-4, po czym wyszedł na 6-4, a seta zakończył niesamowitym bekhendem.

Druga partia okazała się dla tenisisty z Murcji zdecydowanie łatwiejsza. Szybko wywalczył przełamanie i wyszedł na 3:0. Tej przewagi już nie stracił i po 112 minutach gry mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Alcaraz w sobotę zaserwował pięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał dwa z sześciu break pointów, posłał 28 zagrań kończących i popełnił 14 niewymuszonych błędów. Z kolei Sinnerowi zapisano cztery asy oraz po 15 zagrań kończących i pomyłek własnych.

Finał w tym sezonie jest minimum dla Alcaraza. W Indian Wells Hiszpan rozgrywa trzeci turniej w 2023 roku i po raz trzeci zagra w decydującym spotkaniu (w Buenos Aires pokonał Camerona Norrie'ego, a w Rio de Janeiro przegrał z... Norrie'em). Ogółem będzie to dla niego 11. występ w meczu o tytuł w głównym cyklu i stanie przed szansą na zdobycie ósmego trofeum.

Jeśli Alcaraz wygra BNP Paribas Open 2023, wróci na pozycję lidera światowego rankingu. Aby tego dokonać, w niedzielę (początek meczu o północy naszego czasu) będzie musiał ograć niepokonanego od 19 meczów Daniła Miedwiediewa. Poprzedni pojedynek z moskwianinem, w Wimbledonie 2021, przegrał.