Kolejna porażka Magdy Linette. Koniec marzeń reprezentacji Polski

Magda Linette przegrała z Jeleną Rybakiną 4:6, 2:6 w pierwszym meczu drugiego dnia rywalizacji w Billie Jean King Cup 2023. Polki przegrywają z Kazachstanem 0:3 i są już bez szans na awans do turnieju finałowego.

Adrian Nuckowski
Magda Linette Getty Images / Stephen Pond / Na zdjęciu: Magda Linette
Dla reprezentacji Polski był to mecz o pozostanie w rywalizacji o awans do turnieju finałowego Billie Jean King Cup. W pierwszym dniu zmagań Magda Linette sprawiła przykrą niespodziankę, przegrywając z niżej notowaną Julią Putincewą  5:7, 3:6. Mimo usilnych starań i dobrej postawy Weronika Falkowska nie sprostała faworytce gospodarzy, Jelenie Rybakinie przegrywając 3:6, 4:6.

Początek meczu był dość nerwowy z obu stron, gdyż obie zawodniczki popełniały sporo błędów, głównie z returnu. W swoich gemach serwisowych zdecydowanie pewniejsza była Rybakina. Linette próbowała grać głęboką piłką jednak często jej zagrania wyrzucane były w aut.

Przy stanie 2:2 trzy szanse na przełamanie miała siódma zawodniczka rankingu WTA, jednak głównie dzięki znakomitemu serwisowi Polka zdołała obronić breakpointy. Sytuacja powtórzyła się przy wyniku 3:3, kiedy to ponownie półfinalistka Australian Open 2023 wyszła z trudnej sytuacji w swoim gemie, głównie dzięki świetnemu pierwszemu podaniu.

Do siedmiu razy sztuka

Rybakina w końcu dopięła swego w dziesiątym gemie. Polka po raz kolejny rozpoczęła swoje podanie od dwóch przegranych punktów, jednak tym razem w ważnych momentach nie pomógł jej pierwszy serwis. Kazaszka dopiero przy siódmym breakpoincie przełamała Linette, a chwilę później zamknęła premierowego seta, wygrywając go ostatecznie 6:4.

Huśtawka nastrojów

Rybakina kontynuowała serię wygranych gemów z rzędu. W początkowej fazie drugiego seta szybko przełamała Linette, dokładając parę minut później wygraną przy swoim podaniu. Ku zaskoczeniu kibiców zgromadzonych w Astanie Polka szybko odrobiła straty doprowadzając do wyniku 2:2. Faworytka gospodarzy szybko jednak odzyskała przewagę przełamania i po fantastycznym backhandzie po linii objęła prowadzenie 3:2.

Od tego momentu przewaga reprezentantki Kazachstanu była już coraz większa. Gdy dochodziła do dłuższych wymian Linette była bezradna. Rybakina powtórnie przełamała Polkę w siódmym gemie drugiej partii, a chwilę później zapewniła swojej drużynie awans do turnieju finałowego Billie Jean King Cup 2023. Polki w listopadzie powalczą w barażach o miejsce w przyszłorocznych kwalifikacjach.

Kazachstan - Polska 3:0, National Tennis Centre - Beeline Arena, Astana (Kazachstan)
Kwalifikacje do turnieju finałowego, kort ziemny w hali
piątek-sobota, 14-15 kwietnia

Gra 1.: Julia Putincewa - Magda Linette 7:5, 6:3
Gra 2.: Jelena Rybakina - Weronika Falkowska 6:3, 6:4
Gra 3.: Jelena Rybakina - Magda Linette 6:4, 6:2
Gra 4.: Julia Putincewa - Weronika Falkowska *sobota
Gra 5.: Gozal Ajnitdinowa / Anna Danilina - Weronika Falkowska / Alicja Rosolska *sobota

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy jesteś zaskoczony/a porażką Magdy Linette?