Ambitne pościgi nie dały zwycięstwa. Magda Linette pokonana przez Brazylijkę

Magda Linette zakończyła singlowy występ w turnieju WTA 1000 w Rzymie. Polka w obu setach odrabiała stratę przełamania, ale Brazylijka Beatriz Haddad Maia okazała się dla niej za mocna.

Magda Linette Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Magda Linette
W sobotę w Rzymie pogoda jest bardzo kapryśna. Z powodu deszczu gry rozpoczęły się z opóźnieniem. Mecz Magdy Linette z Beatriz Haddad Maią miał rozpocząć się po godz. 13:00, a tenisistki ostatecznie wyszły na kort krótko przed godz. 15:30. Polka w obu setach odrabiała stratę przełamania, ale ostatecznie przegrała z Brazylijką 5:7, 4:6.

W trudnych warunkach lepiej odnalazła się Haddad Maia. Głębokim krosem forhendowym wymuszającym błąd zaliczyła przełamanie na 2:1. Brazylijka była cierpliwa i dużo lepiej radziła sobie w długich wymianach. Zmieniała kierunki i rozrzucała Linette po narożnikach. Polka miała problemy z płynnością swoich zagrań i nie potrafiła przejąć inicjatywy.

Tenisistki cały czas rywalizowały przy lekko, a czasem mocniej siąpiącym deszczu. Linette potrzebowała czasu na dostosowanie się do warunków. Pokazała waleczne serce, zaczęła grać agresywniej i jej ataki były coraz dokładniejsze. Świetnym bekhendem wymuszającym błąd Polka odrobiła stratę przełamania i z 3:5 wyrównała na 5:5.

W grze Linette wciąż jednak było sporo przestojów i niepewnych zagrań. W 11. gemie Polka ponownie oddała podanie. Solidniejsza i lepiej regulująca tempo wymian Haddad Maia miała małe zawahanie, ale w jej poczynaniach było więcej spokoju i sprytu. Tym razem Linette nie odrobiła straty. Brazylijka wynik I seta na 7:5 ustaliła wygrywającym serwisem.

Pogoda ustabilizowała się i kibice na trybunach pochowali parasole. Gra Linette wciąż jednak była niestabilna, a jej rywalka podniosła swój poziom. W II secie trwała dominacja Haddad Mai, która imponowała poruszaniem się po korcie, rzetelnością w obronie i skutecznością w ataku. Świetnie funkcjonował jej forhend. Brazylijka zaliczyła dwa przełamania i prowadziła 3:0.

Linette nie poddała się bez walki i ruszyła w ambitną pogoń. Zanim ją rozpoczęła mogła przegrywać 0:5, ale utrzymała podanie po obronie break pointa. Później Haddad Maia miała cztery okazje na 5:1 (dwie przy 40-15), ale Polka zaliczyła przełamanie forhendem wieńczącym kapitalną akcję. Poznanianka ograniczyła błędy i w jej zagraniach było więcej precyzji.

Końcówka dostarczyła wielu emocji. Poznanianka miała dwie okazje na 4:4, ale Haddad Maia od 15-40 zdobyła cztery punkty z rzędu. Wielkiego powrotu Linette nie było. Brazylijka przetrwała szturm Polki i utrzymała przewagę jednego przełamania. W 10. gemie Haddad Maia spotkanie zakończyła wspaniałym bekhendem.

Mecz trwał dwie godziny i dziewięć minut. Linette wykorzystała dwa z pięciu break pointów. Haddad Maia spożytkowała cztery z sześciu szans na przełamanie. Polce naliczono 15 kończących uderzeń przy 24 niewymuszonych błędach. Brazylijka miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Dla Linette był to trzeci występ w Rzymie i po raz pierwszy awansowała do III rundy. Haddad Maia debiutuje w tej imprezie. O miejsce w ćwierćfinale Brazylijka zmierzy się z Kolumbijką Camilą Osorio.

Haddad Maia w swoim dorobku ma dwa singlowe tytuły w WTA Tour. Oba zdobyła w ubiegłym sezonie na trawie, w Nottingham i Birmingham.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)