Ukraińska mama rozprawiła się z Rosjanką. Pogromczyni Linette odpadła po dreszczowcu

Elina Switolina pozostaje w grze o drugi tytuł w turnieju WTA 250 w Strasburgu. W czwartek Ukrainka pokonała Warwarę Graczewą. Anastazja Pawluczenkowa miała dwie piłki meczowe, ale przegrała z Amerykanką Lauren Davis.

Elina Switolina PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / Na zdjęciu: Elina Switolina
Elina Switolina (WTA 508) notuje pierwsze wygrane mecze w WTA Tour od marca 2022 roku. Ukrainka wróciła po przerwie macierzyńskiej. W Strasburgu na początek odprawiła Amerykankę Louisę Chirico. W II rundzie była trzecia tenisistka rankingu nie musiała wychodzić na kort, bo wycofała się Nowozelandka Erin Routliffe.

W czwartek Switolina pokonała 6:3, 6:4 Warwarę Graczewą (WTA 44). W ciągu 82 minut Ukrainka wywalczyła 25 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Osiągnęła pierwszy półfinał w głównym cyklu od sierpnia 2021 roku. Wygrała wtedy turniej w Chicago i zdobyła 16. tytuł. Switolina jest mistrzynią imprezy w Strasburgu z 2020. Największy triumf odniosła w WTA Finals 2018 w Singapurze.

Kolejną rywalką Switoliny będzie Clara Burel (WTA 122), która zwyciężyła 6:2, 3:6, 6:4 Bernardę Perę (WTA 38). Spotkanie trwało dwie godziny i dwie minuty. Francuzka zniwelowała 11 z 16 break pointów i spożytkowała sześć z 11 szans na przełamanie.

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 424) prowadziła 6:1, 5:4 i miała dwie piłki meczowe, ale przegrała 6:1, 6:7(2), 0:6 z Lauren Davis (WTA 58). Trzeci set tego dreszczowca wcale nie był jednostronny, bo nie brakowało twardej walki na przewagi. Amerykanka zdobyła w nim 33 punkty, a jej rywalka 20. Mecz trwał dwie godziny i 34 minuty. Pawluczenkowa w poprzedniej rundzie wyeliminowała Magdę Linette. Moskwianka w Strasburgu wywalczyła tytuł w 2018 roku. Finalistka Rolanda Garrosa 2021 próbuje odbudować się po kontuzji kolana.

Davis w swoim dorobku ma dwa tytuły. Oba zdobyła w styczniu, w Auckland (2017) i Hobart (2023). O finał w Strasburgu Amerykanka zmierzy się z Anną Blinkową (WTA 66), która pokonała 6:4, 6:4 Emmę Navarro (WTA 82). Moskwianka odparła osiem z 11 break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)