Niespodziewana porażka Francuzki po maratonie na dwóch kortach. Błyskawiczny awans Tunezyjki

Rozstawionej z numerem piątym Caroline Garcii nie ma już w wielkoszlemowym Wimbledonie 2023. Francuzka odpadła po maratonie z Czeszką Marie Bouzkovą. Ons Jabeur nie dała żadnych szans Chince Zhuoxuan Bai.

Caroline Garcia Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Caroline Garcia
W Wimbledonie w pełni nadrobiono zaległości, które powstały z powodu deszczu. Ons Jabeur (WTA 6) jako ostatnia awansowała do III rundy. W piątek finalistka londyńskiej imprezy sprzed roku w 45 minut rozbiła 6:1, 6:1 Zhuoxuan Bai (WTA 191).

Tunezyjka zdobyła 57 z 82 rozegranych punktów. Obroniła dwa break pointy i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Jabeur posłała 15 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Bai miała trzy piłki wygrane bezpośrednio i 27 pomyłek. Kolejną rywalką Tunezyjki będzie w sobotę Bianca Andreescu.

W III rundzie niespodziewanie odpadła Caroline Garcia (WTA 5), która uległa 6:7(0), 6:4, 5:7 Marie Bouzkovej (WTA 33). Tenisistki rywalizowały na dwóch kortach. Przy stanie 1-1 w setach z powodu zapadających ciemności mecz został przeniesiony na kort 1, gdzie został dokończony przy zamkniętym dachu.

W pierwszym secie przełamań nie było, a w tie breaku padł rzadko spotykany wynik 7-0. Francuzka pozbierała się i w drugiej partii wyszła na prowadzenie 2:0. Do końca nie oddała przewagi. W trzecim secie tenisistka z Lyonu wykorzystała break pointa na 3:2. Końcówka należała jednak do Bouzkovej, która wywalczyła pięć z siedmiu kolejnych gemów. Czeszka mogła mecz zakończyć nawet wcześniej, ale zmarnowała dwie piłki meczowe przy 5:4.

Spotkanie trwało dwie godziny i 33 minuty. Obie tenisistki uzyskały po dwa przełamania. Bouzkova stworzyła sobie sześć break pointów, a Garcia miała ich osiem. Czeszce naliczono 20 kończących uderzeń przy 14 niewymuszonych błędach. Francuzce zanotwano 51 piłek wygranych bezpośrednio i 53 pomyłki. Bouzkova zdobyła o trzy punkty więcej (108-105) i odniosła ósme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

W IV rundzie jest Elina Switolina (WTA 76), która wygrała 7:6(3), 6:2 z Sofią Kenin (WTA 128). W pierwszym secie amerykańska mistrzyni Australian Open 2020 prowadziła 3:1 i miała break pointa na 4:1. Ukrainka odrobiła straty, a w tie breaku od 3-3 zgarnęła cztery kolejne punkty. W drugiej partii takich emocji nie było. Switolina uzyskała dwa przełamania i będzie rywalką Wiktorii Azarenki w walce o ćwierćfinał.

Spotkanie trwało 92 minuty. Switolina zaserwowała sześć asów i zdobyła 30 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a wykorzystała trzy z pięciu okazji na przełamanie. Ukrainka podwyższyła na 4-2 bilans meczów z Kenin. Zmierzyły się po raz pierwszy od 2019 roku, gdy Switolina wygrała w dwóch setach w fazie grupowej WTA Finals.

Ukrainka szybko odzyskuje blask po urodzeniu dziecka. W tym roku na kortach ziemnych zdobyła tytuł w Strasburgu i doszła do ćwierćfinału Rolanda Garrosa. Jej najlepszym wynikiem w Wimbledonie jest półfinał z 2019 roku.

Kenin próbuje wrócić na wysoki poziom po zdrowotnych problemach. Na razie ma tylko przebłyski. W Londynie przeszła kwalifikacje, a w I rundzie turnieju głównego odprawiła Coco Gauff. We wcześniejszej fazie sezonu w Rzymie pokonała Arynę Sabalenkę. W Wimbledonie po raz pierwszy doszła do III rundy.

Jessica Pegula (WTA 4) pokonała 6:4, 6:0 Elisabettę Cocciaretto (WTA 43). Amerykanka świetnie mecz rozpoczęła, bo w pierwszym secie prowadziła 4:0. Włoszka ruszyła w pościg, obroniła dwie piłki setowe w dziewiątym gemie. Serwowała, aby wyrównać na 5:5, ale została przełamana. W drugiej partii Cocciaretto została rozbita. Pegula oddała rywalce zaledwie trzy punkty.

Marketa Vondrousova (WTA 42) wygrała 6:1, 7:5 z Donną Vekić (WTA 21). W pierwszym secie Czeszka uzyskała dwa przełamania i nie dała rywalce szans. W drugim emocji nie brakowało. Chorwatka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale straciła dwa kolejne gemy. W ciągu 68 minut Vondrousova zgarnęła 24 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Ons Jabeur awansuje do IV rundy Wimbledonu 2023?