Fantastyczna bitwa o ćwierćfinał Wimbledonu. Hubert Hurkacz poznał potencjalnego rywala

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Isabel Infantes / Na zdjęciu: Andriej Rublow
PAP/EPA / Isabel Infantes / Na zdjęciu: Andriej Rublow

Andriej Rublow w pięciu setach pokonał Aleksandra Bublika w IV rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2023. Dzięki temu 25-latek z Moskwy pierwszy raz w karierze awansował do ćwierćfinału tego turnieju.

Przed dwoma tygodniami w finale w Halle Aleksander Bublik pokonał Andrieja Rublowa i odniósł największy sukces w karierze. W niedzielę ci tenisiści zmierzyli się ponownie, tym razem w IV rundzie Wimbledonu. Moskwianin wziął rewanż za niedawną porażkę i po fantastycznym pojedynku zwyciężył 7:5, 6:3, 6:7(6), 6:7(5), 6:4.

Po dwóch setach niewiele zapowiadało, że mecz przyniesie tak wiele emocji. Rublow bowiem prowadził 2-0 w partiach i wydawało się, iż kontroluje wydarzenia na korcie centralnym. Jednak w trzeciej odsłonie Bublik wygrał tie breaka i uwierzył w swoje możliwości.

W czwartej partii Bublik wciąż doskonale serwował, w dziesiątym gemie obronił dwa meczbole i znów doszło do tie breaka, w którym Kazach okazał się lepszy (7-5). Sfrustrowany Rublow miał świadomość, że zwycięstwo wymyka mu się z rąk. Moskwianin zdołał jednak opanować emocje i przy stanie 3:3 rozstrzygającym secie zadał decydujący cios, przełamując przeciwnika.

Po piłce meczowej, przy której zaserwował asa, rozstawiony z numerem siódmym Rublow dał upust swoim emocjom. - W każdym secie miałem swoje szanse. Przy meczbolach on posłał dwa potężne serwisy. Ale myślałem, żeby nie eksplodować i po prostu grać dalej, bo będę miał kolejne okazje - powiedział w wywiadzie na korcie.

Dla 25-letniego Rublowa to ósmy w karierze awans do 1/4 finału turnieju wielkoszlemowego, ale pierwszy w Wimbledonie. Tym samym skompletował ćwierćfinały wszystkich imprez Wielkiego Szlema. Jego kolejnym rywalem będzie lepszy z pary Hubert Hurkacz - Novak Djoković.

Rozstawiony z numerem 21. Grigor Dimitrow udanie dokończył przerwany w sobotę z powodu zmierzchu pojedynek z Francesem Tiafoe'em. Bułgar pokonał Amerykanina, turniejową "dziesiątkę", 6:2, 6:3, 6:2, a w całym meczu ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, podczas gdy sam uzyskał pięć breaków.

Dla 32-latka z Chaskowa to siódmy w karierze, drugi w Wimbledonie, a pierwszy od Australian Open 2021 awans do ćwierćfinału imprezy Wielkiego Szlema. Teraz zmierzy się z Holgerem Rune, oznaczonym numerem szóstym.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów niedziela, 9 lipca

IV runda gry pojedynczej:

Andriej Rublow (7) - Aleksander Bublik (Kazachstan, 23) 7:5, 6:3, 6:7(6), 6:7(5), 6:4