Stracili seta, a potem dali koncert. Hurkacz i Pavić lepsi od mistrzów Australian Open

Hubert Hurkacz i Mate Pavić dokończyli w środę mecz, który rozpoczęli w poniedziałek. Polsko-chorwacka para zdołała odrobić stratę seta i awansować do 1/8 finału turnieju ATP Masters 1000 na kortach twardych w Cincinnati.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Julian Avram/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W ramach Western & Southern Open 2023 Hubert Hurkacz kontynuuje współpracę z Mate Paviciem, z którym w ubiegłym tygodniu doszedł w Toronto do ćwierćfinału. Przeciwnikami polsko-chorwackiej pary w I rundzie w Cincinnati zostali Rinky Hijikata i Jason Kubler, którzy w tym roku sensacyjnie wygrali wielkoszlemowy Australian Open.

Hurkacz i Pavić dobrze rozpoczęli to spotkanie. Już po kilku minutach prowadzili 2:0. Jednak Australijczycy doprowadzili do remisu po 2 i od tego momentu gra się wyrównała. W 11. gemie Kangury zdobyły breaka na 6:5, a po zmianie stron zdołali wygrać tylko punkt.

Przy stanie 6:5 i 15-0 dla Hijikaty i Kublera spotkanie zostało przerwane przez opady deszczu. Pogoda w poniedziałek już się nie poprawiła, a panowie powrócili do rywalizacji dopiero... w środę. Po wznowieniu gry Kubler utrzymał nerwy na wodzy i zamknął premierową odsłonę przy własnym podaniu.

Niepowodzenie w partii otwarcia tylko zachęciło polsko-chorwacki duet do jeszcze lepszej postawy w drugim secie. W tej części spotkania Hurkacz i Pavić nie musieli bronić żadnego break pointa i cierpliwie czekali na swoje szanse. Z pomocą przyszedł im Hijikata, który podwójnym błędem sprezentował rywalom piłkę setową w dziesiątym gemie. Nasz reprezentant i jego partner zdobyli decydujący punkt na returnie i przełamaniem zwieńczyli drugą odsłonę.

Ponieważ po dwóch setach był remis, o zwycięstwie w meczu rozstrzygnął super tie-break. W rozgrywce tej Hurkacz i Pavić wypunktowali Australijczyków jak rasowi debliści. Po pierwszej zmianie stron zdobyli dwa mini przełamania i odskoczyli na 8-4. Rywale już nie odpowiedzieli, a polsko-chorwacka para zamknęła spotkanie przy pierwszej piłce meczowej.

Po 89 minutach Hurkacz i Pavić wygrali 5:7, 6:4, 10-4 i awansowali do 1/8 finału turnieju debla w Cincinnati. Już w czwartek ich kolejnymi przeciwnikami będą Brazylijczyk Marcelo Melo i Niemiec Alexander Zverev, którzy w niedzielę pokonali polsko-monakijską parę Jan Zieliński i Hugo Nys (więcej tutaj).

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 6,600 mln dolarów
poniedziałek-środa, 14-16 sierpnia

I runda gry podwójnej:

Hubert Hurkacz (Polska) / Mate Pavić (Chorwacja) - Rinky Hijikata (Australia) / Jason Kubler (Australia) 5:7, 6:4, 10-4