Przegrała w kwalifikacjach, ale powalczy o tytuł. Nieoczekiwana finalistka w Cleveland

Sara Sorribes odprawiła Tatjanę Marię i została niespodziewaną finalistką turnieju WTA 250 w Cleveland. O tytuł Hiszpanka zmierzy się z Jekateriną Aleksandrową, która zatrzymała Lin Zhu.

Sara Sorribes Getty Images / Tnani Badreddine/DeFodi Image / Na zdjęciu: Sara Sorribes
W Cleveland do półfinału doszła tylko jedna rozstawiona tenisistka. Jest nią Jekaterina Aleksandrowa (WTA 22), która pokonała 7:5, 6:2 Lin Zhu (WTA 48). W pierwszym secie Chinka z 3:5 wyrównała na 5:5. Później dominowała Rosjanka, która zdobyła osiem z 10 kolejnych gemów.

W ciągu 81 minut Aleksandrowa zaserwowała siedem asów i zdobyła 28 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Było to jej pierwsze spotkanie ze Zhu.

Sara Sorribes (WTA 95) w decydującej rundzie kwalifikacji przegrała z Francuzką Clarą Burel. Weszła jednak do głównej drabinki w miejsce kontuzjowanej Venus Williams. Hiszpanka odprawiła cztery rywalki, w tym Weronikę Kudermetową (nr 3) i Sloane Stephens (nr 9). Na tym nie poprzestała. W walce o finał wygrała 6:4, 6:3 z Tatjanę Marię (WTA 49), półfinalistką Wimbledonu 2022.

W pierwszym secie Sorribes od 2:4 zgarnęła cztery gemy z rzędu. W trwającym godzinę i 53 minuty meczu wykorzystała sześć z 13 break pointów. Było to jej drugie starcie z Marią. W 2016 roku w Tokio lepsza okazała się Niemka.

26-letnia Sorribes osiągnęła drugi singlowy finał w WTA Tour. W 2021 roku triumfowała w Guadalajarze (WTA 250) po zwycięstwie nad Kanadyjką Eugenie Bouchard. Aleksandrowa wystąpi w siódmym finale. Do tej pory wygrała cztery turnieje, z czego dwa na trawie w Den Bosch (2022, 2023).

Sorribes i Aleksandrowa zmierzą się po raz drugi. W 2016 roku w Linzu wygrała Hiszpanka 6:4, 7:6(6). Finał w Cleveland rozpocznie się w sobotę o godz. 19:00 czasu polskiego.

Tennis in the Land, Cleveland (USA)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 271,3 tys. dolarów
piątek, 25 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Jekaterina Aleksandrowa (4) - Lin Zhu (Chiny) 7:5, 6:2
Sara Sorribes (Hiszpania, LL) - Tatjana Maria (Niemcy) 6:4, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)