Czterosetowa bitwa szwajcarskiego weterana. Dramat włoskiego gwiazdora

Stan Wawrinka w czterech setach pokonał Tomasa Martina Etcheverry'ego i w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2023 zmierzy się z Jannikiem Sinnerem. Dramat przeżył Matteo Berrettini, który doznał paskudnej kontuzji.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka PAP/EPA / CJ Gunther / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Wprawdzie Stan Wawrinka jest daleki od formy z 2016 roku, kiedy w US Open zdobył ostatni ze swoich trzech wielkoszlemowych tytułów, jednak wciąż stać go na zwycięstwa z wyżej notowanymi rywalami. Udowodnił to chociażby w czwartek, kiedy w II rundzie nowojorskiego turnieju po trwającym trzy godziny i 40 minut zaciętym meczu pokonał 7:6(8), 6:7(7), 6:3, 6:2 rozstawionego z numerem 30. Tomasa Martina Etcheverry'ego.

Tym samym w 1/16 finału dojdzie pojedynku pokoleń. 38-letni Wawrinka zmierzy się z młodszym od siebie 16 lat Jannikiem Sinnerem, turniejową "szóstką". Będzie to szóste oficjalne spotkanie pomiędzy tymi tenisistami. Bilans wynosi 3-2 dla Włocha.

Dramat na korcie przeżył w czwartek Matteo Berrettini. Włoch, który z powodu problemów zdrowotnych i mentalnych stracił pierwszą połowę sezonu, w drugim secie pojedynku z Arthurem Rinderknechem doznał paskudnej kontuzji stawu skokowego i nie mógł kontynuować rywalizacji. Dzięki temu 28-letni Francuz pierwszy raz w karierze awansował do III rundy imprezy Wielkiego Szlema.

Rozstawiony z numerem 13. Alex de Minaur oddał zaledwie cztery gemy Yibingowi Wu. Kolejnym przeciwnikiem Australijczyka będzie Nicolas Jarry. Oznaczony "23" Chilijczyk w czterech partiach okazał się lepszy od grającego z dziką kartą Alexa Michelsena.

Pewne zwycięstwo odniósł też Cameron Norrie, który pokonał 7:5, 6:4, 6:4 kwalifikanta Yu-Hsiou Hsu. W III rundzie rozstawiony z numerem 16. Brytyjczyk zagra z debiutantem na tym etapie turnieju wielkoszlemowego, Matteo Arnaldim. Włoch wygrał pięciosetowe starcie z Arthurem Filsem.

Nicolas Jarry (Chile, 23) - Alex Michelsen (USA, WC) 4:6, 6:3, 6:3, 6:3
Stan Wawrinka (Szwajcaria) - Tomas Martin Etcheverry (Argentyna, 30) 7:6(8), 6:7(7), 6:3, 6:2
Arthur Rinderknech (Francja) - Matteo Berrettini (Włochy) 6:4, 5:3 i krecz
Matteo Arnaldi (Włochy) - Arthur Fils (Francja) 3:6, 7:5, 7:6(5), 5:7, 6:4