Mistrzostwa WTA: Venus ostatnią półfinalistką

Swietłana Kuzniecowa godnie pożegnała się z Mistrzostwami WTA rozgrywanymi w Dausze (pula nagród 4,55 mln dol.). Rosjanka pokonała Jelenę Dementiewą 6:3, 6:2 i pozbawiła rodaczkę szans na awans do półfinału.

Z grupy kasztanowej do najlepszej czwórki awansowały Serena i Venus Williams, która z tym samym bilansem meczów (jedno zwycięstwo w trzech meczach) wyprzedza obie Rosjanki większym procentem wygranych setów.

Kuzniecowa przerwała fatalną serię ośmiu kolejnych porażek w Mistrzostwach WTA. Jest to jej trzecie zwycięstwo w 15. spotkaniu w tej imprezie. W grupie zajęła trzecią pozycję, wyprzedzając Dementiewę.

W szóstym gemie pierwszego seta Dementiewa nie wykorzystała prowadzenia 40-15. Mistrzyni olimpijska w całym gemie popełniła trzy podwójne błędy serwisowe, w tym przy break poincie. Kuzniecowa, triumfatorka tegorocznego French Open, koncertowo rozgrywała własne gemy serwisowe, w czterech straciła w sumie trzy punkty i po siedmiu gemach prowadziła 5:2.

W ósmym gemie Dementiewa obroniła dwie piłki setowe przy stanie 15-40. Znakomicie rozegrana kombinacja krosa bekhendowego i forhendu wzdłuż linii dała Kuzniecowej trzeciego setbola. Dementiewa jednak bardzo głębokim slajsem bekhendowym zmusiła rodaczkę do popełnienia błędu. Dwie wyrzucone przez triumfatorkę tegorocznego French Open piłki pozwoliły Dementiewej zapisać na swoje konto trzeciego gema. Kuzniecowa jednak zwycięstwo w pierwszym secie przypieczętowała własnym podaniem.

W drugim secie Kuzniecowa objęła prowadzenie 5:1, a mecz zakończyła w ósmym gemie serwując trzy asy.

W całym spotkaniu, które trwało 75 minut, Kuzniecowa wygrała 26 z 32 piłek przy swoim pierwszym podaniu oraz zaserwowała siedem asów. Wykorzystała trzy z ośmiu break pointów nie dając rodaczce ani jednej okazji na przełamanie swojego serwisu. Dementiewa za to popełniła siedem podwójnych błędów i nie miała ani jednego asa.

do rozegrania:

Agnieszka Radwańska (Polska, 10) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, 6)

5 Wiera Zwonariowa (rezerwowa) 0-1 1-2

wcześniej rozegrane mecze: Azarenka - Janković 6:2, 6:3 Jankovic - Safina 1:1 i krecz (kontuzja pleców) Woźniacka - Azarenka 1:6, 6:4, 7:5 Woźniacka - Zwonariowa 6:0, 6:7(3), 6:4

grupa kasztanowa

mecze sety
1 Serena Williams 3-0 6-1
2 Venus Williams 1-2 4-5
3 Swietłana Kuzniecowa 1-2 3-4
4 Jelena Dementiewa 1-2 2-5

wcześniej rozegrane mecze: Dementiewa - Venus Williams 3:6, 7:6(6), 6:2 Serena Williams - Kuzniecowa 7:6(6), 7:5 Serena Williams - Venus Williams 5:7, 6:4, 7:6(4) Serena Williams - Dementiewa 6:2, 6:4 Venus Williams - Kuzniecowa 6:2, 6:7(3), 6:4