Cenne zwycięstwo. Wciąż są w grze o półfinał ATP Finals

Rohan Bopanna i Matthew Ebden odnieśli cenne zwycięstwo w fazie grupowej ATP Finals. Dzięki temu wzrosła ich szansa na awans do półfinału. Uznać wyższość tej pary musieli Rinky Hijikata i Jason Kubler, którzy są w bardzo trudnej sytuacji.

Jakub Fordon
Na zdjęciu od lewej: Matthew Ebden i Rohan Bopanna Getty Images / Valerio Pennicino / Na zdjęciu od lewej: Matthew Ebden i Rohan Bopanna
W środę, 15 listopada rywalizację w ATP Finals rozpoczęli debliści, którzy po pierwszej kolejce mieli na swoim koncie porażki. Rohan Bopanna i Matthew Ebden oraz Rinky Hijikata i Jason Kubler przegrali swoje mecze w dwóch setach.

Tym samym jasne stało się, że porażka mocno utrudni sytuację jednego z duetów. I tak stało się w przypadku Hijikaty i Kublera, którzy przegrali 4:6, 4:6. Jeżeli wieczorem Rajeev Ram i Joe Salisbury pokonają Wesleya Koolhofa i Neala Skupskiego, to Australijczycy stracą szansę na awans do półfinału.

Już w trzecim gemie premierowej odsłony Bopanna i Ebden wypracowali trzy break pointy, ale nie udało im się wykorzystać żadnego z nich. Ostatecznie przez długi czas obie pary raz po raz utrzymywały swoje podania.

Zmieniło się to w dziewiątym gemie. Czwartego break pointa w tym secie wypracowali sobie Hindus i Australijczyk. Tym razem udało im się przełamać rywali, a chwilę później bez straty punktu zakończyli partię.

W II odsłonie tej rywalizacji ponownie przełamali Bopanna i Ebden, ale tym razem znacznie szybciej, bo już w trzecim gemie. Hijikata i Kubler mieli okazję na odrobienie straty, ale jej nie wykorzystali.

Po obronie break pointa w siódmym gemie Hindus i Australijczyk mogli podwyższyć prowadzenie, ale ta sztuka im się nie udała. Mimo to do samego końca pozostali nieuchwytni, dzięki czemu zamknęli to spotkanie w dwóch setach.

Bopanna i Ebden z bilansem 1-1 są w lepszej sytuacji niż Hijikata i Kubler (0-2). Pewne jest, że pierwszy z wymienionych duetów zagra w ostatniej kolejce o awans do półfinału. O tym, czy Australijczycy będą mieli jeszcze szansę na wyjście z grupy zadecyduje drugi mecz tej kolejki. W nim muszą trzymać kciuki za Rama i Salisbury'ego.

ATP Finals, Turyn (Włochy)
Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 15 mln dolarów
środa, 15 listopada

GRA PODWÓJNA:

Grupa Czerwona

Rohan Bopanna (Indie, 3) / Matthew Ebden (Australia, 3) - Rinky Hijikata / Jason Kubler (Australia, 8) 6:4, 6:4