Doczekał się. Carlos Alcaraz z pierwszym zwycięstwem w ATP Finals

Carlos Alcaraz odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w ATP Finals. W środę Hiszpan bez straty seta pokonał Andrieja Rublowa i przedłużył szansę na awans do półfinału turnieju rozgrywanego na korcie twardym w hali w Turynie.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Alessandro di Marco / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Debiutancki mecz Carlosa Alcaraza w ATP Finals zakończył się przegraną z Alexandrem Zverevem. W drugiej kolejce rywalizacji w Grupie Czerwonej Hiszpan zmierzył się z Andriejem Rublowem, który na otwarcie również poniósł porażkę (z Daniłem Miedwiediewem). Tym razem tenisista z Murcji miał powody do radości, bo wygrał 7:5, 6:2.

W początkowej fazie meczu obaj bardzo pewnie wygrywali własne podanie. Jednak od stanu 4:4 Alcaraz zaczął osiągać przewagę, wywierając coraz większą presję na przeciwniku i lepiej radząc sobie z jego serwisami.

Rozstawiony z numerem drugim Hiszpan wyczuł swoją szansę, ale w dziewiątym gemie nie wykorzystał break pointa. Dokonał tego za to w 11. Dzięki temu wyszedł na prowadzenie 6:5, a po chwili zakończył pierwszego seta.

Druga partia była jednostronna. Już w gemie otwarcia, po bekhendowym błędzie Rublowa przy break poincie, Alcaraz zdobył przełamanie. Hiszpan grał rzetelnie oraz konsekwentnie, a w końcówce całkowicie zdominował wydarzenia na korcie. Zdobył 12 ostatnich punktów i mógł cieszyć się z pierwszego w karierze zwycięstwa w ATP Finals

Mecz trwał godzinę i 14 minut. W tym czasie Alcaraz zaserwował pięć asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał trzy z sześciu break pointów, posłał 19 zagrań kończących i popełnił zaledwie dwa niewymuszone błędy. Z kolei Rublowowi zapisano cztery asy, 14 uderzeń wygrywających oraz siedem pomyłek własnych.

Tym samym po dwóch kolejkach w Grupie Czerwonej Alcaraz ma w dorobku jedno zwycięstwo i jedną porażkę, co oznacza, że losy awansu do półfinału są w jego rękach. Z kolei Rublow pozostaje bez zwycięstwa w ATP Finals 2023.