A jednak bez Sabalenki? Nie spełnia jednego wymogu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Robert Prange / Aryna Sabalenka
Getty Images / Robert Prange / Aryna Sabalenka
zdjęcie autora artykułu

Pomimo korzystnej decyzji Thomasa Bacha czołowe tenisistki świata, jak Aryna Sabalenka - nie będą mogły wystąpić w Paryżu podczas turnieju olimpijskiego? Wszystko przez pełną listę wymogów, jaką przedstawił MKOl.

W piątek informowaliśmy o szokującej decyzji, jaką podjął MKOl ws. Rosjan i Białorusinów i ich występów na IO 2024.

Na jej podstawie sportowcy z tych krajów będą mogli wziąć udział w imprezie czterolecia, ale jako neutralni. Wytyczono też szereg punktów, które muszą zrealizować, aby móc rywalizować w Paryżu.

I czołowe tenisistki świata, czyli Aryna Sabalenka i Wiktoria Azarenka, mają problem. Nawet całkiem spory. Dlaczego?

ZOBACZ WIDEO: Internauci poruszeni. Tak golfistka ubrała się do symulatora

"Zasady kwalifikacji olimpijskich jasno stanowią, że osoby ubiegające się o miejsce na igrzyskach muszą reprezentować kraj" - zwraca uwagę internetowy serwis nashaniva.com.

"Aby móc wziąć udział w igrzyskach olimpijskich, tenisiści muszą znajdować się w co najmniej dwóch składach swoich drużyn w Pucharze Davisa lub Pucharze Billie Jean King w okresie od Tokio 2021 do Paryża 2024. Co więcej, jedno z tych udziałów musi koniecznie przypadać na rok 2023 lub 2024" - dodano.

I tutaj pojawia się problem, bowiem w momencie rozpoczęcia przez Rosjan wojny w Ukrainie - w lutym 2022 roku - ITF zawiesiła Białorusinów i Rosjan we wszystkich drużynowych formatach.

Sabalenka i Azarenka spełniają wszystkie inne warunki, aby pojawić się na liście olimpijskiego turnieju w Paryżu, ale ten jeden może okazać się decydujący. Natomiast trzeba tutaj wspomnieć o pewnej "luce". Jakiej?

ITF zazwyczaj na sam koniec przyznaje dwie dzikie karty. Wędrowały one najczęściej do przedstawiciela gospodarzy i/lub ostatniego mistrza olimpijskiego czy zawodnika, który wygrał turniej wielkoszlemowy, a z różnych powodów nie zdołał się zakwalifikować na igrzyska.

Zobacz także: "Muszę być wdzięczna". Ukraińska tenisista mówi o swojej misji Nick Kyrgios ogłosił decyzję ws. Australian Open

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (8)
avatar
Stanwiktor
10.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawe co jeszcze musi podpisac  
avatar
Krisss65
9.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No to Azarenka z tego nie skorzysta , bo dzikie karty zostaną przyznane Świątek i Sabalence . Bo Świątek też tego warunku nie spełnia . Nie ma za co . Miłego dnia wszystkim .  
avatar
Sławomir Lubczyński
9.12.2023
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Wyrzucić z normalnego świata wszystkich chorych na wojnę TYLE.  
avatar
TreserΚlonów
9.12.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
A co mnie obchodzi Stękalenka?  
avatar
fannovaka
9.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Skoro to nie ich wina ze nie graly bo nie mogly to powinni zrobic ustepstwa