Szok! MKOl podjął decyzję ws. Rosjan i Białorusinów na IO 2024

Na oficjalnej stronie MKOl-u pojawił się komunikat dotyczący występu Rosjan i Białorusinów na igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu. Jak się okazuje zostali oni dopuszczeni do startu.

Jakub Fordon
Jakub Fordon
logo igrzysk olimpijskich Getty Images / Na zdjęciu: logo igrzysk olimpijskich
W czwartek (7 grudnia) miało miejsce spotkanie narodowych komitetów z szefem MKOl Thomasem Bachem. Według przecieków mówiło się, że tylko dwa z nich protestowały na temat występu Rosjan i Białorusinów podczas igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Wymieniono ukraiński oraz duński.

"Podczas dzisiejszego spotkania nie było formalnego stanowiska komitetów w tej kwestii, zatem PKOl tak jak i pozostałe komitety takiego formalnego stanowiska nie wyrażały" - napisała WP SportowymFaktom Katarzyna Kochaniak-Roman, pełniąca funkcję rzecznika prasowego PKOl (więcej TUTAJ).

Natomiast dzień później MKOl wydał oficjalny komunikat w sprawie startu rosyjskich i białoruskich sportowców na nadchodzącej imprezie. Z niego możemy dowiedzieć się, że ich wykluczenie dobiegło końca.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Zrobił to na siedząco. Po prostu magia

"Zarząd (EB) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) zdecydował, że indywidualni sportowcy neutralnie (AIN), którzy zakwalifikowali się w ramach istniejących systemów kwalifikacji Federacji Międzynarodowych (IF), zostaną uznani za kwalifikujących się do udziału w igrzyskach olimpijskich Paryż 2024, zgodnie z warunkami przedstawionymi poniżej. Indywidualni neutralni sportowcy pochodzą z Rosji lub Białorusi. Stosowane będą rygorystyczne warunki kwalifikacyjne oparte na zaleceniach wydanych przez Komisję Europejską MKOl" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Ustalono sześć zasad, wobec których sportowcy z wykluczonych krajów będą mogli uczestniczyć w nadchodzących zmaganiach w Paryżu. Z nich wynika m.in., że nie zobaczymy ich w żadnej konkurencji drużynowej.

"Zawodnicy z Rosji i Białorusi zostaną zgłoszeni i będą startować jako indywidualni neutralni sportowcy 'AIN', nie będą mogli utworzyć drużyn, zakaz wspierania wojny przez sportowców i ich sztaby, brak możliwości powiązań kontraktem z wojskiem lub agencjami bezpieczeństwa narodowego, wypełnienie antydopingowych wymogów, w żadnym miejscu nie mogą pojawić się barwy, hymny i inne rzeczy związane z krajami agresorów" - takie warunki ustanowił MKOl.

Co więcej na imprezie nie pojawi się żaden rosyjski i białoruski polityk. Możliwości akredytacji nie mają również inni urzędnicy z tych krajów. Z kolei wciąż utrzymane pozostaje zawieszenie Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC).

Na ten moment do igrzysk olimpijskich zakwalifikowało się 4600 sportowców z całego świata. Wśród nich znajduje się 11 osób, która wystartuje pod neutralną flagą. 8 z nich pochodzi z Rosji, a 3 z Białorusi. Warto jednak odnotować, że ich grono się powiększy, bo MKOl ogłosił, że dojdzie do zaproszeń z ich strony, a także od międzynarodowych federacji.

Przeczytaj także:
Boniek ujawnił, kto oprócz niego głosował przeciwko powrotowi Rosjan

Czy zaskoczyła Cię decyzja MKOl?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×