Dwa sety w meczu Marii Sakkari. Niespodzianki w Melbourne

Greczynka Maria Sakkari występ w wielkoszlemowym Australian Open 2024 rozpoczęła od pokonania Japonki Nao Hibino. Szanse na dobry wynik szybko straciły dwie rozstawione tenisistki, Ludmiła Samsonowa i Xinyu Wang.

Maria Sakkari PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Maria Sakkari (WTA 8) była już trzecią tenisistką rankingu WTA, ale w wielkoszlemowych turniejach do tej pory sukcesów nie odniosła. Może się pochwalić dwoma półfinałami. Osiągnęła je w 2021 roku w Rolandzie Garrosie i US Open. W Australian Open najdalej doszła do IV rundy (2020, 2022). W niedzielę rozpoczęła dziewiąty występ w imprezie rozgrywanej w Melbourne. Pokonała 6:4, 6:1 Nao Hibino (WTA 92).

Sakkari od stanu 4:4 zdobyła osiem z dziewięciu kolejnych gemów. W ciągu 71 minut zgarnęła 21 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów i wykorzystała cztery z pięciu szans na przełamanie. Greczynce naliczono 18 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Hibino miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek.

Amanda Anisimova (WTA 339) w maju ubiegłego roku zawiesiła karierę tłumacząc się wypaleniem i obawami o swoje zdrowie psychiczne. Teraz półfinalistka Rolanda Garrosa 2019 wraca do rywalizacji. W I rundzie w Melbourne sprawiła niespodziankę i pokonała 6:3, 6:4 Ludmiłę Samsonową (WTA 14). W drugim secie Amerykanka od 1:4 zdobyła pięć ostatnich gemów.

Spotkanie trwało 84 minuty. Anisimova posłała 17 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Samsonowej zanotowano 16 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek. Amerykanka dwa razy oddała podanie, a wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Nadia Podoroska lub Tamara Zidansek będzie następną rywalką tenisistki, która w przeszłości była klasyfikowana na 21. miejscu w rankingu.

Xinyu Wang (WTA 34) przegrała 3:6, 6:2, 3:6 z Diane Parry (WTA 70). W trwającym dwie godziny i 21 minut meczu Chinka spożytkowała pięć z 13 break pointów. Francuzka na przełamanie zamieniła sześć z 14 okazji. Zaserwowała dziewięć asów. Pokusiła się o 20 kończących uderzeń przy 31 niewymuszonych błędach. Wang spotkanie zakończyła z dorobkiem 36 piłek wygranych bezpośrednio przy 53 pomyłkach.

Następną przeciwniczką Sakkari będzie Elina Awanesjan (WTA 71), która zwyciężyła 4:6, 7:5, 6:2 Zhuoxuan Bai (WTA 87) po dwóch godzinach i 27 minutach. Rosjanka sześć razy oddała podanie, a wykorzystała osiem z 13 break pointów.