Novak Djoković znowu przetrwał. Trwa niesamowita seria Serba w Australian Open

Novak Djoković znów stracił seta, ale pokonał Alexeia Popyrina i awansował do III rundy rozgrywanego na kortach twardych Australian Open 2024. Dla Serba to 30. z rzędu wygrany mecz w wielkoszlemowym turnieju w Melbourne.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / James Ross / Na zdjęciu: Novak Djoković
Trzy dni po czterogodzinnym meczu z Dino Prizmiciem Novak Djoković ponownie pojawił się na Rod Laver Arena, tym razem, aby w II rundzie Australian Open 2024 zmierzyć się z Alexeiem Popyrinem. Najwyżej rozstawiony Serb jednak nie rozwiał wątpliwości dotyczących jego formy i stanu zdrowia. Wprawdzie zwyciężył 6:3, 4:6, 7:6(4), 6:3, ale znów zaprezentował się o wiele poniżej poziomu, do jakiego przyzwyczaił.

Środowy pojedynek miał podobny przebieg, jak niedzielny. Problemy Djokovicia znów pojawiły się po wygranym pierwszym secie, gdy doszło zmęczenie i zaczęły się proste błędy oraz brak precyzji zagrań.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia partia, kiedy Djoković pokazał się siłę mentalną, lecz miał też trochę szczęścia. W dziesiątym gemie obronił cztery setbole i doprowadził do tie breaka, którego wygrał 7-4. Kropkę nad "i" na swoim triumfie postawił przy stanie 3:2 w czwartej odsłonie, gdy przełamał Popyrina.

- W drugim i trzecim secie on był lepszy ode mnie. Broniąc setboli w trzeciej partii, nie zrobiłem nic specjalnego i sprzyjało mi szczęście. Dynamika meczu zmieniła się w tie breaku. Od tego momentu trafiałem w kort więcej zagrań niż on - ocenił, cytowany przez atptour.com, 36-latek z Belgradu, który w środę zapisał na swoim koncie 11 asów, trzy przełamania i 31 zagrań kończących.

Dla Djokovicia to 30. z rzędu zwycięski mecz w Australian Open. Łącznie w tym turnieju wygrał już 91 meczów i zdobył dziesięć z 24 wielkoszlemowych tytułów. Jego kolejnym rywalem w walce o następny triumf będzie Tomas Martin Etcheverry, którego w zeszłym sezonie dwukrotnie pokonał bez straty seta.

Oznaczony numerem 30. Argentyńczyk w środę również zwyciężył w trzech setach. Po dwóch godzinach i kwadransie gry pokonał 6:4, 6:4, 6:4 doświadczonego Gaela Monfilsa i dzięki temu pierwszy raz w karierze awansował do III rundy imprezy Wielkiego Szlema.