Pogromczyni Jabeur uciekła przed porażką. Spektakularny powrót 16-letniej Rosjanki

16-letnia Mirra Andriejewa przegrywała 1:5 w trzecim secie, ale odwróciła losy meczu z Francuzką Diane Parry. W kolejnej rundzie Australian Open 2024 jest Ukrainka Marta Kostiuk, która pokonała Elinę Awanesjan po trzysetowej bitwie.

Mirra Andriejewa PAP/EPA / MAST IRHAM / Na zdjęciu: Mirra Andriejewa
W II rundzie Australian Open Mirra Andriejewa (WTA 47) rozbiła 6:0, 6:2 rozstawioną z numerem szóstym Ons Jabeur. W piątek 16-letniej Rosjance zajrzało w oczy widmo porażki. Pokazała jednak ogromną wolę walki i odwróciła losy meczu z Diane Parry (WTA 72) z 1:5 w trzecim secie. Pokonała Francuzkę 1:6, 6:1, 7:6(5) po obronie piłki meczowej.

W trzecim secie Andriejewa z 1:5 wyszła na 6:5. Po drodze odparła piłkę meczową przy 2:5. W 12. gemie Rosjanka oddała podanie, ale była górą w super tie breaku (do 10 punktów). Przy 9-5 wykorzystała drugą piłkę meczową.

Spotkanie trwało dwie godziny i 23 minuty. Obie zawodniczki miały po 12 break pointów i uzyskały po pięć przełamań. Andriejewa zdobyła o siedem punktów więcej (94-87). Posłała 32 kończące uderzenia przy 37 niewymuszonych błędach. Parry zanotowano 24 piłki wygrane bezpośrednio i 39 pomyłek.

Andriejewa robi furorę w zawodowym tenisie. Już po raz drugi awansowała do IV rundy wielkoszlemowego turnieju, po Wimbledonie 2023. O ćwierćfinał zmierzy się w niedzielę z Czeszką Barborą Krejcikovą lub Australijką Storm Hunter.

Marta Kostiuk (WTA 37) zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:4 Elinę Awanesjan (WTA 74) po dwóch godzinach i 32 minutach. Obie tenisistki zaliczyły po siedem przełamań. Ukrainka zdobyła o jeden punkt więcej od Rosjanki (112-111). 21-letnia Kostiuk po raz drugi awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy, po Rolandzie Garrosie 2021. Kolejną jej rywalką będzie Beatriz Haddad Maia lub Maria Timofiejewa.