Mistrzowska reakcja Huberta Hurkacza. Polak w 1/8 finału Australian Open!

Hubert Hurkacz pokonał Ugo Humberta w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2024. Polak mistrzowsko zareagował po przegranym pierwszym secie i zwyciężył w czterech partiach.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz PAP/EPA / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Po dwóch zwycięstwach nad kwalifikantami w III rundzie Australian Open 2024 na Huberta Hurkacza czekał prawdziwy test - mecz z rozstawionym z numerem 21. Ugo Humbertem. Francuz jest niewygodnym tenisistą, który potrafi utrudnić grę każdemu rywalowi. Polak w sobotę odczuł to na własnej skórze, ale pokonał Francuza 3:6, 6:1, 7:6(4), 6:3.

Humbert rozpoczął mecz na bardzo wysokim poziomie. Kąśliwymi zagraniami z głębi kortu i returnami sprawiał mnóstwo problemów Hurkaczowi i już przy stanie 4:2 zdobył przełamanie, które dało mu zwycięstwo w pierwszym secie.

Reakcja Hurkacza na niepowodzenie była jednak mistrzowska. Polak tak, jak chcielibyśmy go oglądać jak najczęściej - był aktywny, ofensywny i przejmował inicjatywę. Dzięki temu w drugiej partii oddał przeciwnikowi zaledwie gema.

Najbardziej wyrównana i, jak się okazało, kluczowa dla losów całego spotkania była trzecia odsłona. W niej Hurkacz prowadził już 4:2, ale w dziesiątym gemie został przełamany. I znów wrocławianin znakomicie zareagował na niekorzystny obrót spraw - w decydującym tie breaku wywarł presję na rywalu i błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 6-0, by zwyciężyć 7-4.

Rozstawiony z numerem dziewiątym Hurkacz doskonale zdawał sobie sprawę, że nie może pozwolić sobie na rozluźnienie w czwartym secie. I tak też zrobił. Zachował koncentrację na początku, gdy Humbert odważnie ruszył do ataku, a przy stanie 2:1 po fantastycznym bekhendzie wzdłuż linii zdobył przełamanie.

Hurkacz musiał jednak się mieć na baczności do końca. Mimo dużych strat, leworęczny Humbert zaciekle walczył o powrót do gry. W ostatnim gemie Polak nie wykorzystał trzech meczboli z rzędu, ale przy czwartej okazji dla naszego reprezentanta Francuz wpakował return w siatkę i spotkanie dobiegło końca.

Mecz trwał dwie godziny i 47 minut. W tym czasie Hurkacz zaserwował 17 asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z 11 break pointów, posłał 47 zagrań kończących, popełnił 38 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 130 punktów, o 13 więcej od przeciwnika. Humbertowi z kolei zapisano cztery asy, 31 uderzeń wygrywających oraz 42 pomyłki własne.

Dla 26-latka z Wrocławia to piąty w karierze awans do 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego. W tej fazie Australian Opem zameldował się po raz drugi (poprzednio w ubiegłym sezonie). Jego kolejnym rywalem będzie Arthur Cazaux bądź Tallon Griekspoor.