Polak grał o ćwierćfinał juniorskiego Australian Open. Rozstrzygnął trzeci set

Tomasz Berkieta nie powtórzy zeszłorocznego półfinału w juniorskiej edycji Australian Open. W środę lepszy od polskiego tenisisty na etapie III rundy okazał się jego rówieśnik z Antypodów, Hayden Jones.

Rafał Smoliński
Tomasz Berkieta Getty Images / Will Murray / Na zdjęciu: Tomasz Berkieta
W ramach Australian Open 2024 17-letni Tomasz Berkieta został rozstawiony z trzecim numerem na kortach Melbourne Park. Warszawianin pokonał dwóch rywali i zameldował się w III rundzie. W niej lepszy od niego okazał się oznaczony "16" Australijczyk Hayden Jones.

Pierwsze gemy należały do tenisisty gospodarzy. Po szybkim przełamaniu zdołał on wysunąć się na 3:0. Wówczas do ataku ruszył Berkieta, który wyrównał na po 3. Potem gra się wyrównała, ale końcowa faza seta należała do Jonesa. On też wywalczył kluczowego breaka w dziesiątym gemie i zamknął seta wynikiem 6:4.

Druga odsłona miała nieco inny przebieg. Obaj panowie długo pilnowali serwisu i trzeba było trochę poczekać na przełamanie. Postarał się o nie przy stanie po 5 polski tenisista. On też po zmianie stron wypracował dwa setbole i zakończył partię przy pierwszej okazji.

Decydująca część spotkania zanosiła się na zdecydowane zwycięstwo Jonesa. Australijczyk szybko uzyskał przełamanie i wyszedł na 3:0. Potem miał swoje kolejne szanse przy wyniku 4:1, lecz nie wykorzystał ich. Wówczas do ataku poderwał się Berkieta. Polak odrobił breaka w siódmym gemie, a po chwili był już remis 4:4.

W końcowej fazie pojedynku emocji nie brakowało. W bardzo długim 11. gemie Jones obronił się przed ponowną stratą serwisu i z trudem wyszedł na 6:5. Po zmianie stron role się odwróciły. Polak sprezentował rywalowi piłkę meczową i w momencie zagrożenia popełnił podwójny błąd.

Po 124 minutach Berkieta przegrał z Jonesem 4:6, 7:5, 5:7 i zakończył udział w Australian Open 2024 na etapie III rundy singla. Polak w swoim stylu grał ofensywnie. Skończył 49 piłek, ale i popełnił 48 niewymuszonych błędów. Australijczyk zachował większy spokój w wymianach. Miał po 16 wygrywających uderzeń i błędów własnych. Do tego zdobył 100 ze 196 rozegranych punktów.

Berkieta był ostatnim naszym reprezentantem w juniorskiej edycji Australian Open 2024. Wcześniej ze zmaganiami w Melbourne pożegnała się Monika Stankiewicz, która odpadła w I rundzie singla oraz 1/8 finału debla.