Pogrom rozstawionych w Dosze. Wyczekiwane zwycięstwa Osaki i Vondrousovej

Drugi dzień turnieju WTA 1000 w Dosze nie był udany dla zawodniczek rozstawionych. Aż pięć z nich pożegnało się z rywalizacją, w tym Beatriz Haddad Maia czy Daria Kasatkina. Wyczekiwane zwycięstwa odniosły z kolei Naomi Osaka i Marketa Vondrousova.

Seweryn Czernek
Beatriz Haddad Maia Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Beatriz Haddad Maia
Poniedziałkowa rywalizacja w turnieju WTA 1000 w Dosze przyniosła mecze zarówno pierwszej, jak i drugiej rundy. Do walki o trofeum przystąpiły między innymi trzy nasze zawodniczki, które zaprezentowały się ze zmiennym szczęściem. Ze zwycięstw cieszyły się Magda Linette i Iga Świątek, a Magdalena Fręch musiała pogodzić się z porażką.

W drugim dniu zmagań na katarskich kortach zobaczyliśmy w akcji kilka rozstawionych zawodniczek. Oprócz grającej z "jedynką" Świątek była to na przykład Caroline Garcia. Turniejowa "piętnastka" zmierzyła się z Naomi Osaką, która chciała zrewanżować się Francuzce za porażkę w meczu otwarcia Australian Open. Japonka dopięła swego i po półtoragodzinnej walce pokonała rywalkę 7:5, 6:4, odnosząc dopiero drugie zwycięstwo po powrocie do rywalizacji po przerwie macierzyńskiej.

Garcia nie była jedyną rozstawioną zawodniczką, która odpadła już w I rundzie turnieju w Dosze. Jej los podzieliła grająca z "trzynastką" Daria Kasatkina. Rosjanka, która w niedzielę grała w finale zmagań w Abu Zabi, przegrała 2:6, 6:7(5) z rodaczką Anastazją Pawluczenkową.

Jeszcze dotkliwszej porażki doznała Beatriz Haddad Maia. Turniejowa "dziesiątka" i półfinalistka rywalizacji w Abu Zabi zmierzyła się w meczu otwarcia z Xinyu Wang. Chinka odniosła pewne zwycięstwo, pokonując Brazylijkę 6:1, 6:3. Z imprezą pożegnała się również rozstawiona z "dwunastką" Ludmiła Samsonowa, która przegrała 5:7, 6:7(4) z Leylah Fernandez.

Udaną inaugurację zanotowała z kolei Karolina Pliskova, która kilkanaście godzin temu sięgnęła po tytuł w Klużu-Napoce. Czeszka przegrała co prawda pierwszego seta z Anną Kalinską, jednak w dwóch kolejnych to ona była górą. Finalnie odniosła zwycięstwo 2:6, 7:6(3), 6:4 i zameldowała się w II rundzie rywalizacji w Dosze.

W ostatnim meczu dnia z pierwszego turniejowego zwycięstwa w sezonie cieszyła się Marketa Vondrousova. Rozstawiona z "szóstką" Czeszka rozpoczęła mecz z Greet Minnen od pewnie wygranej partii 6:2. Choć w drugim secie nie ugrała ani jednego gema, w trzecim zanotowała udany powrót ze stanu 2:4. Aktualna mistrzyni Wimbledonu pokonała Belgijkę 6:2, 0:6, 6:4.

Qatar TotalEnergies Open, Doha (Katar)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 3,211 mln dolarów
poniedziałek, 12 lutego

I runda gry pojedynczej:
Emma Navarro (USA, 16) - Jasmine Paolini (Włochy) 6:3, 7:5
Anhelina Kalinina (Ukraina) - Emma Raducanu (Wielka Brytania) 6:0, 7:6(6)
Elise Mertens (Belgia) - Peyton Stearns (USA) 6:2, 6:3
Paula Badosa (Hiszpania) - Ashlyn Krueger (USA, Q) 6:3, 4:6, 6:4
Leylah Fernandez (Kanada) - Ludmiła Samsonowa (12) 7:5, 7:6(4)
Wiktoria Azarenka - Magdalena Fręch (Polska, Q) 6:3, 3:6, 6:3
Petra Martić (Chorwacja) - Arantxa Rus (Holandia) 7:5, 3:6, 7:6(5)
Anastazja Potapowa - Martina Trevisan (Włochy, LL) 6:4, 6:4
Magda Linette (Polska) - Nao Hibino (Japonia, Q) 6:1, 6:4
Anastazja Pawluczenkowa - Daria Kasatkina (11) 6:2, 7:6(2)
Marie Bouzkova (Czechy) - Sofia Kenin (USA) 7:5, 2:6, 7:5
Linda Noskova (Czechy) - Bernarda Pera (USA) 6:3, 7:6(8)
Naomi Osaka (Japonia) - Caroline Garcia (Francja, 15) 7:5, 6:4
Xinyu Wang (Chiny) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 10) 6:1, 6:3
Karolina Pliskova (Czechy) - Anna Kalinska 2:6, 7:6(3), 6:4

II runda gry pojedynczej:
Iga Świątek (Polska, 1) - Sorana Cirstea (Rumunia) 6:1, 6:1
Marketa Vondrousova (Czechy, 6) - Greet Minnen (Belgia), 6:2, 0:6, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)