Spokój i zdecydowanie. Świątek odebrała rywalce chęci do gry

Cztery udane gemy w drugim secie to zdecydowanie zbyt mało w starciu z liderką światowego rankingu. Gdy Iga Świątek rozkręciła się na dobre, odebrała rywalce wszystkie atuty. Bez straty seta weszła do półfinału w Dubaju.

Mateusz Kozanecki
Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Lepszego startu meczu Iga Świątek nie mogła sobie wyobrazić. W drugim gemie pokazała dobitnie, dlaczego jest numerem jeden na świecie. Przy podaniu rywalki przegrywała już 0:40, aby wygrać pięć kolejnych punktów i sprawić, że Qinwen Zheng zaczęła popełniać błędy.

Już w początkowej fazie spotkania u Świątek dobrze funkcjonował bekhend po linii - to zagranie stało się jednym z jej atutów w Dubaju. Zheng na tym etapie natomiast wyraźnie nie radziła sobie z pierwszym podaniem.

Tegoroczna finalistka Australian Open stanęła przed szansą przełamania swojej rywalki, miała już break pointa, ale Świątek popisała się fenomenalnym forhendem po przekątnej. Po chwili wybiła Zheng z głowy marzenia o doprowadzeniu do wyniku 2:1 w gemach.

Rozstawiona z szóstką Chinka potrafiła popisać się niezłym zagraniem, ale przez większość czasu dało się dostrzec różnicę klas na korcie.

Świątek pewnie kroczyła po kolejne zwycięstwo. A należy pamiętać, że bilans Polki już przed tym meczem był niezwykle imponujący. 22-latka wygrała wszystkich pięć spotkań przeciwko Chince - ostatnie 3 stycznia podczas United Cup.

Zheng radziła sobie znacznie lepiej, gdy funkcjonowało u niej pierwsze podanie. Na drugie Świątek łatwo potrafiła znaleźć odpowiedź. Chinka rażąco myliła się ponadto przy challenge'ach. Podejmowała za każdym razem błędne decyzje, gdy chciała sprawdzać decyzje sędziów. Już w pierwszym secie wykorzystała... wszystkie możliwości.

W drugiej partii Qinwen Zheng zaczęła prezentować inny styl gry - chwilowo poprawiła grę w obronie, podniosła także swój poziom. Ponownie stanęła przed szansą przełamania Świątek. Zbyt szybko chciała jednak zdobywać punkty i nie przyniosło to efektu.

Po czterech dobrych gemach Chinka spuściła z tonu. Oddawała kolejne punkty, straciła także podanie. Zamiast prowadzić 3:1, przegrywała 2:4. To była woda na młyn dla liderki światowego rankingu. Świątek po kolejnych udanych zagraniach zaciskała pięść i wydawała okrzyk radości.

22-latka skutecznie odebrała swojej przeciwniczce chęci do gry. Dało się to zobaczyć przy stanie 4:2 i podaniu Chinki. Straciła trzy punkty z rzędu, a później popełniła pierwszy w tym meczu podwójny błąd serwisowy.

Iga Świątek zachowywała duży spokój w najważniejszych momentach. Obroniła wszystkie trzy break pointy i zdecydowanie awansowała do półfinału. Wynik oddawał to, co działo się na korcie. Polka przeważała w zdecydowanej większości elementów, a spotkanie zakończyła efektownym wolejem. W półfinale zmierzy się z Coco Gauff lub Anną Kalinską.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)