Co za mecz. Znamy finalistów US Open

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Sarah Yenesel / Na zdjęciu: Taylor Fritz
PAP/EPA / Sarah Yenesel / Na zdjęciu: Taylor Fritz

Tatlor Fritz w pięciu setach pokonał Francesa Tiafoe'a w amerykańskim półfinale rozgrywanego na kortach twardych US Open 2024. W pierwszym w karierze wielkoszlemowym finale 26-latek z Kalifornii zmierzy się z Jannikiem Sinnerem.

Pierwszy raz od US Open 2005 i zwycięstwa Andre Agassim nad Robbym Gineprim w półfinale turnieju wielkoszlemowego zmierzyło się ze sobą dwóch Amerykanów. W piątkową noc na Arthur Ashe Stadium naprzeciw siebie stanęli Taylor Fritz i Frances Tiafoe. Górą okazał się wyżej notowany Fritz, który wygrał 4:6, 7:5, 4:6, 6:4, 6:1.

To był mecz pomiędzy tenisistami o podobnych umiejętnościach i prezentujących identyczny styl gry. Obaj starali się jak najszybciej zdobywać punkty, mocno serwowali, a w wymianach szukali zagrań kończących za pomocą forhendu.

Spotkanie było wyrównane. Rozstawiony z numerem 20. Tiafoe rozpoczął od przegrania trzech gemów z rzędu, ale wygrał pierwszego seta 6:4. W drugiej partii to oznaczony "12" Fritz przechylił szalę na swoją korzyść w końcówce, zwyciężając 7:5. W trzeciej niżej notowany z Amerykanów objął prowadzenie 3:0 i tej przewagi już nie oddał.

W tym momencie Tiafoe znalazł się bliżej zwycięstwa, lecz 26-latek z Maryland nie wytrzymał fizycznie trudów spotkania i po trzech godzinach gry mocno obniżył swój poziom. W efekcie Fritz od stanu 4:4 zdobył dziewięć z dziesięciu rozegranych gemów i wyszedł na prowadzenie 5:1 w decydującym secie. Następnie wypracował trzy meczbole i zakończył pojedynkiem już za pierwszą szansą, posyłając asa.

Mecz trwał trzy godziny i 18 minut. W tym czasie Fritz zaserwował 16 asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 11 break pointów, posłał 42 zagrania kończące i popełnił 35 niewymuszonych błędów. Z kolei Tiafoe'owi zapisano 11 asów, 38 uderzeń wygrywających i 50 pomyłek własnych.

Dla 26-letniego Fritza to debiutancki awans do finału US Open. Został pierwszym amerykańskim finalistą wielkoszlemowym od 2009 roku i porażki Andy'ego Roddicka ze Szwajcarem Rogerem Federerem w Wimbledonie i może stać się pierwszym pierwszym mistrzem Wielkiego Szlema z USA od sezonu 2003 i triumfu Roddicka w Nowym Jorku.

W finale, w niedzielę, Fritz zmierzy się z najwyżej rozstawionym Jannikiem Sinnerem. Z Włochem ma bilans 1-1.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów piątek, 6 września

półfinał gry pojedynczej: Taylor Fritz (USA, 12) - Frances Tiafoe (USA, 20) 4:6, 7:5, 4:6, 6:4, 6:1

[url=/tenis/1142115/us-open-program-i-wyniki-mezczyzn-drabinka]Program i wyniki turnieju mężczyzn

[/url]ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: pogromca Błachowicza złapał oponę. Kilkanaście sekund i po sprawie!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty