Trzygodzinny bój o tytuł w Tokio. Młody Francuz obronił meczbola

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Franck Robichon / Na zdjęciu: Arthur Fils, mistrz Kinoshita Group Japan Open Tennis Championships 2024

Arthur Fils wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP 500 w Tokio. W finale 20-letni Francuz obronił meczbola i po ponad trzygodzinnej walce pokonał rodaka, Ugo Humberta.

We wtorek Ugo Humbert stanął przed historyczną szansą i mógł zostać pierwszym w dziejach ery zawodowej tenisistą, który wygra siedem pierwszych finałów w głównym cyklu. Co więcej - był od tego o jeden punkt. W meczu o tytuł turnieju ATP w Tokio Francuz miał piłkę meczową, lecz ostatecznie przegrał 7:5, 6:7(6), 3:6 z młodszym rodakiem, Arthurem Filsem.

W pierwszym secie Humbert odrobił stratę przełamania i wygrał 7:5. W drugim doszło do tie breaka, w którym 26-latek z Metz przy stanie 6-5 miał meczbola, lecz przegrał 6-8. W trzeciej odsłonie Fils wykazał się fantastycznym finiszem i od stanu 3:3 zdobył trzy gemy z rzędu, co dało mu triumf.

- Nie wiem, jak odwróciłem losy tego meczu. Miałem problemy fizyczne i przy 5:5 w pierwszym secie czułem się martwy. Jednak dawałem z siebie wszystko, a potem obroniłem meczbola. Walczyłem, bo w tenisie wszystko może się zmienić w ciągu sekundy - powiedział Fils, który w ciągu trzech godzin i dwóch minut gry zapisał na swoim koncie dziesięć asów, dwa przełamania i 38 zagrań kończących.

Dla 20-latka z Bondoufle to trzeci w karierze tytuł w głównym cyklu, a drugi rangi "500" po tym, jak w lipcu zwyciężył w Hamburgu. Za triumf w Kinoshita Group Japan Open Tennis Championships otrzyma 500 punktów do światowego rankingu i 340 tys. dolarów.

Z kolei 26-letni Humbert poniósł pierwszą porażkę w swoim siódmym finale na poziomie ATP Tour. Tenisista z Metz opuści Tokio bogatszy o 330 "oczek" oraz ponad 182, 9 tys. dolarów.

W finale zmagań w grze podwójnej Julian Cash i Lloyd Glasspool obronili meczbola i pokonali 6:4, 4:6, 12-10 parę Ariel Behar / Robert Galloway. Dla Brytyjczyków to trzeci wspólny tytuł w głównym cyklu.

AKinoshita Group Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia) ATP 500, kort twardy, pula nagród 1,818,3 mln dolarów wtorek, 1 października

finał gry pojedynczej:

Arthur Fils (Francja) - Ugo Humbert (Francja) 5:7, 7:6(6), 6:3

finał gry podwójnej:

Julian Cash (Wielka Brytania) / Lloyd Glasspool (Wielka Brytania) - Ariel Behar (Urugwaj) / Robert Galloway (USA) 6:4, 4:6, 12-10

Źródło artykułu: WP SportoweFakty