ATP Rzym: Nadal znów najlepszy w Rzymie, zrównał się z Agassim

Rafael Nadal (ATP 3) wygrał drugi z rzędu, a 17. w karierze turniej ATP World Tour Masters 1000. W przerywanym dwukrotnie przez deszcz finale w Rzymie pokonał swojego przyjaciela Davida Ferrera (ATP 17) 7:5, 6:2. Nadal obronił tytuł, wygrał międzynarodowe mistrzostwa Italii po raz piąty.

Michał Świtaj

Wygrywając w Rzymie Rafa (38. tytuł w premierowym cyklu) zrównał się na liście wszech czasów triumfatorów Masters 1000 z Andre Agassim. Zwiększył także szanse na powrót na pierwsze miejsce w rankingu ATP po French Open (Federer będzie bronić aż 2000 punktów). Nadal do rywalizacji wróci w Madrycie (początek 10 maja).

Spotkanie finałowe na Foro Italico trwało godzinę i 44 minuty, ale było przerwane w pierwszym secie na ponad godzinę z powodu deszczu. Do tego momentu zawodnicy zgodnie wygrywali podania. Przerwa jednak nastąpiła w korzystnym momencie dla Ferrera, który chwilę po wznowieniu był dwie piłki od triumfu w pierwszej partii. W tych chłodnych warunkach emocje opanował jednak lepiej Rafa i to on zdobył jedyne przełamanie w pierwszym secie (za szóstą szansą).

W drugiej partii zgromadzeni w pelerynach przeciwdeszczowych kibice oglądali już większą dominację młodszego z Hiszpanów. Zanim jednak Nadal mógł dokończyć swoje dzieło, musiał udać się na kolejną przerwę (półtoragodzinną) spowodowaną ulewą. Mecz wznowiono już przy sztucznym świetle, a Rafa przewagi przełamania już nie stracił.