Puchar Davisa: Francja potrzebuje punktu, Hiszpania adiós?

Francja prowadzi z Hiszpanią 2-0 w meczu ćwierćfinałowym Pucharu Davisa. W grze otwarcia Gaël Monfils (ATP 17) pokonał Davida Ferrera (ATP 12) 7:6(3), 6:2, 4:6, 5:7, 6:4. Drugi punkt zdobył Michaël Llodra (ATP 35), który wygrał z Fernando Verdasco (ATP 10) 6:7(5), 6:4, 6:3, 7:6(2).

Gra 2: Michaël Llodra - Fernando Verdasco 6:7(5), 6:4, 6:3, 7:6(2)

Llodra po przegraniu I seta w tiebreaku w dwóch kolejnych partiach trzykrotnie przełamał serwis Verdasco, a w secie IV prowadził 4:1. Hiszpan wyrównał na 4:4, ale w tiebreaku Francuz objął prowadzenie 4-1 i nie wypuścił zwycięstwa z rąk. Obaj tenisiści zakończyli mecz z takim samym bilansem asów i podwójnych błędów (14-8). Verdasco zaliczył więcej winnerów (87-78), ale popełnił więcej niewymuszonych błędów (40-22) i po trzech godzinach i 25 minutach zszedł z kortu pokonany.

Hiszpanie po pierwszym dniu znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji. Triumfatorzy z 2000, 2004, 2008 i 2009 roku mogą ponieść pierwszą porażkę od 2007 roku, gdy w ćwierćfinale ulegli Amerykanom. Po raz pierwszy od 1990 roku (mecz z Austrią) drużyna z Półwyspu Iberyjskiego przegrywa 0-2 po pierwszym dniu rywalizacji. Wtedy strat odrobić się nie udało.

Gra 1: Gael Monfils - David Ferrer 7:6(3), 6:2, 4:6, 5:7, 6:4

Francja gra o pierwsze od 1923 roku zwycięstwo nad Hiszpanią. Reprezentanci Półwyspu Iberyjskiego wygrali pięć kolejnych spotkań z Trójkolorowymi, a w dwóch ostatnich sezonach triumfowali w Pucharze Davisa. Monfils odniósł drugie w karierze zwycięstwo nad Ferrerem. W 2008 roku pokonał Hiszpana w ćwierćfinale Roland Garros.

W I secie mieszkający w szwajcarskim Nyonie Monfils przegrywając 0:3 wyrównał na 3:3 i wygrał tę partię w tiebreaku. W II secie Francuz miał dwa break pointy i oba wykorzystał. W III secie Ferrer prowadził 3:1. W 10. gemie Monfils miał trzy break pointy, ale Hiszpan od stanu 0-40 wygrał pięć piłek z rzędu i tym samym całą partię 6:4. W IV secie na przełamanie trzeba było czekać aż do 11. gema, zaliczył je tenisista z Walencji, który następnie wyrównał stan meczu na 2-2 własnym podaniem. W decydującym secie reprezentant Trójkolorowych prowadził 3:0 i 5:2, ale Ferrer odrobił stratę przełamania i serwował, by wyrównać na 5:5. Hiszpan jednak jeszcze raz dał się przełamać i po trzech godzinach i 57 minutach Monfils zdobył dla Francji pierwszy punkt.

W odniesieniu zwycięstwa reprezentantowi gospodarzy pomógł bardzo dobry serwis: zaserwował 21 asów i miał 32 wygrywające podania. Francuz zanotował w sumie 101 winnerów przy 50 niewymuszonych błędach.