Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Radwańska wyrównała rekord wygranych meczów w Wielkim Szlemie

55. w karierze zwycięstwo w meczu wielkoszlemowym, w poniedziałek w Wimbledonie, stawia Agnieszkę Radwańską na czele listy, ex aequo z Wojciechem Fibakiem.

Krzysztof Straszak
Krzysztof Straszak

Radwańskiej wciąż brakuje dziesięciu wygranych do wyrównania osiągnięcia Jadwigi Jędrzejowskiej - 28 sukcesów w singlu na wimbledońskiej trawie. Fibaka (16) krakowianka wyprzedziła w tej statystyce już w ubiegłym roku.

Pierwszego dnia tej edycji Wimbledonu do grona Polaków, którzy wygrali mecz w Wielkim Szlemie, dołączył Jerzy Janowicz.

W sumie 23 Polaków (czternastu mężczyzn i dziewięć kobiet) wygrało co najmniej jeden mecz w Wielkim Szlemie, 13 w Erze Otwartej (pięciu mężczyzn i osiem kobiet).

Pierwszym biało-czerwonym, który odniósł zwycięstwo w turnieju Wielkiego Szlema był Stanisław Czetwertyński - w międzynarodowych mistrzostwach Francji w 1927 roku. Do 1931 roku czekaliśmy na premierowe zwycięstwo w Wimbledonie - dokonał tego Ignacy Tłoczyński.

Janowicz jest 19. Polakiem (trzynastym w Erze Otwartej; jedenastym mężczyzną ogólnie, ale szóstym w Erze Otwartej), który wygrał mecz w Wimbledonie.

Zwycięstwa Polaków w Wielkim Szlemie

Wielki Szlem Wimbledon
Fibak 55 16
A. Radwańska 55 18
Jędrzejowska 49 28
Skonecki 22 2
Tłoczyński 20 14
Gąsiorek 14 2
Grzybowska 13 4
Kubot 13 4
Kuczyńska 8 4
Domachowska 7 1
Spychała 7 5
Baworowski 5
Nowicki 5
U. Radwańska 5 2
Hebda 4 1
Nowak 4 1
Licis 3 1
Olsza 3 2
Czetwertyński 2
Wittmann 2 2
Barańska 1
Janowicz 1 1
Przysiężny 1 1


Tłoczyński był pierwszym Polakiem, który wygrał mecz w wielkoszlemowym debiucie, i było to właśnie w Wimbledonie. Między nim a Janowiczem tej sztuki dokonali w Londynie także Ernest Wittmann (1946), Władysław Skonecki (1947), Aleksandra Olsza (1996), Agnieszka Radwańska (2006) i Urszula Radwańska (2008).

Poza nimi, wielkoszlemowe debiuty wygrywali Jadwiga Jędrzejowska (Roland Garros 1931), Józef Hebda (Roland Garros 1933), Czesław Spychała (Roland Garros 1938), Iwona Kuczyńska (Roland Garros 1981), Magdalena Grzybowska (Australian Open 1996), Marta Domachowska (Australian Open 2005) i Łukasz Kubot (US Open 2006).

Z 19 Polaków, którzy wygrali co najmniej jeden mecz w Wimbledonie, aż dwanaścioro zrobiło to za pierwszym podejściem: Ignacy Tłoczyński (1931), Czesław Spychała, Ernest Wittmann (obaj 1946), Władysław Skonecki (1947), Iwona Kuczyńska (1981), Katarzyna Nowak (1992), Aleksandra Olsza (1996), Agnieszka Radwańska (2006), Urszula Radwańska (2008), Michał Przysiężny oraz Łukasz Kubot (obaj 2010) i Jerzy Janowicz (2012). Nie powiodło się m.in. Jadwidze Jędrzejowskiej i Wojciechowi Fibakowi.

Mecze Igi Świątek oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
 • RvR Zgłoś komentarz
  Isia popraw przede wszystkim rekord Jadzi i zrób wielkoszlemowy finał! :)
  • beglerbej sylistryjski Zgłoś komentarz
   gazon=trawa ; )
   • Jankus1110 Zgłoś komentarz
    Jędrzejowska (w opracowaniu Gryżewskiego) opisuje swoje pierwsze zetknięcie z nawierzchnią trawiastą bardzo barwnie: "Gdy po raz pierwszy stanęłam na takim placu, miałam wrażenie, że
    Czytaj całość
    gram na puszystym, grubo tkanym dywanie. Takie boisko jest bardzo szybkie; piłki dają na nim daleki odskok. Aby przyjąć piłkę serwisową, należy ustawić się przynajmniej na dwa metry za ostatnią linią kortu i pilnie uważać na kąt, pod którym odbija się piłka. Trawiasty plac jest bardzo elastyczny, gra na nim mniej męczy nogi niż start na ubitej ziemi. Gra na trawie również jest łatwiejsza dla wzroku ze względu na zielone, łagodne tło. Kiedy jednak znalazłam się na trawie, nie umiałam trafić w piłkę. Zdawało mi się, że gram po raz pierwszy w tenisa. Dopiero po dłuższym treningu opanowałam grę na gazonie i zaczęła mi ona bardzo odpowiadać. W każdym razie zdawałam sobie już wtedy sprawę, jak trudny będzie start w Wimbledonie." Daje to trochę pojęcie i o Jędrzejowskiej, jej wcześniejszym stylu gry, którym zwróciła uwagę prasy we Francji, ale też o zmianach nawierzchni, bo - zdaje się - na taki "puszysty dywan" właśnie (choć o nieco innych właściwościach) narzekała wczoraj Agnieszka ;)
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×