US Open: Człowiek z tenisowego miasta na drodze Janowicza do pierwszego zwycięstwa

Jerzy Janowicz w historii swoich występów w US Open nie wygrał jeszcze ani jednego meczu w głównej drabince. O pierwsze zwycięstwo na kortach Flushing Meadows Polak powalczy z Maximo Gonzalezem.

Swoich dotychczasowych czterech występów w US Open Jerzy Janowicz nie może dobrze wspominać. W latach 2009-2011 jego przygoda w Nowym Jorku kończyła się już na etapie kwalifikacji, a w ubiegłym sezonie przegrał z notowanym na 1098. miejscu w rankingu ATP Amerykaninem Dennisem Novikowem. We wtorek Janowicz stanie więc przed szansą na swoje historyczne zwycięstwo w nowojorskiej lewie Wielkiego Szlema, a jego rywalem będzie Maximo Gonzalez.

Wyniki Jerzego Janowicza w wielkoszlemowym US Open:

RokEtapOstatni rywalWynik
2009 III runda eliminacji Somdev Devvarman (Indie) 3:6, 2:6
2010 II runda eliminacji Andreas Haider-Maurer (Austria) 6:7(4), 4:6
2011 I runda eliminacji Matwe Middelkoop (Holandia) 3:6, 7:6(5), 1:6
2012 I runda Dennis Novikov (USA) 2:6, 6:7(6), 6:3, 3:6

30-letni Argentyńczyk aby zagrać tegorocznej edycji US Open, musiał przejść przez eliminacje. Mimo że w żadnym w trzech spotkań we wstępnej fazie turnieju nie był faworytem, zostawił w pokonanym polu wyżej notowanych tenisistów: Matteo Violę z Włoch, Australijczyka Matta Reida i reprezentanta Izraela Amira Weintrauba. Dla Gonzaleza będzie to piąty występ w nowojorskiej imprezie. Jednak w czterech poprzednich startach wygrał zaledwie jeden mecz (z Karolem Beckiem). Mimo to dostąpił zaszczytu gry na głównej arenie kompleksu Flushing Meadows, Arthur Ashe Stadium, największym obiekcie tenisowym na świecie, gdy w 2008 roku grał przeciw Rogerowi Federerowi. Gonzalez w US Open nie osiągnął wartościowych wyników w grze pojedynczej, ale w deblu może się poszczycić półfinałem, wywalczonym w 2008 roku wspólnie z rodakiem, Juanem Monaco.

Gonzalez pochodzi z Tandil, argentyńskiego miasta leżącego w prowincji Buenos Aires, zwanego w Argentynie "miastem tenisa", bowiem to właśnie w tej miejscowości przyszło na świat aż pięciu znanych argentyńskich tenisistów. Obok Gonzaleza: Juan Martín del Potro, Juan Mónaco, Diego Junqueira i Mariano Zabaleta.

Jerzy Janowicz o pierwszy wygrany mecz w US Open zagra z notowanym w trzeciej setce rankingu Maximo Gonzalezem
Jerzy Janowicz o pierwszy wygrany mecz w US Open zagra z notowanym w trzeciej setce rankingu Maximo Gonzalezem

Jednak osiągnięciami Gonzalez nie ma prawa równać się ani z Del Potro, ani z Monaco, ani nawet z Zabaletą. Pod tym względem zdecydowanie bliżej mu do Junqueiry. Tenisista zwany Machi, w trwającej już jedenaście lat zawodowej karierze, nigdy nie zagrał w finale turnieju rangi ATP World Tour, a w Wielkim Szlemie najdalej dobrnął do III rundy - cztery lata temu w Roland Garros. Na liście graczy, którzy doznali porażki z rak 30-latka z Tandil, również próżno szukać wybitnych osobowości białego sportu. Gonzalez na swojej ulubionej ceglanej mączce potafił wprawdzie odnieść pojedyncze zwycięstwa nad Mardym Fishem, Ivo Karloviciem, Fabio Fogninim, czy nad zmierzającym już do końca swojej wspaniałej kariery Carlosem Moyą, lecz nigdy nie pokonał rywala zajmującego miejsce w czołowej "20" listy światowej.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Królestwem Gonzaleza są Challengery, szczególnie te rozgrywane na nawierzchni ziemnej. Argentyńczyk ma w dorobku 11 wygranych imprez challengerowych (wszystkie na mączce), ale ostatni raz z końcowego triumfu cieszył się przeszło dwa lata temu. Za szczytowy moment w karierze Gonzaleza należy uznać sezony 2008 i 2009. To właśnie w tym okresie wygrał trzy imprezy serii ATP Challenger Tour, zwyciężył w deblowym turnieju rangi ATP World Tour w Walencji, przełamał także barierę Top 100 rankingu, a przez krótki czas był nawet klasyfikowany w pierwszej "60".

Gonzalez, jak typowy tenisista z Ameryki Południowej, swoją grę opiera na cierpliwej konstrukcji punktu zza linii końcowej kortu i mocnej pracy w defensywie. Jego najlepszym uderzeniem jest grany z topspinową rotacją forhend, zaś ulubioną nawierzchnią, korty ziemne. Jak niemal każdy Argentyńczyk jest zakochany w piłce nożnej. Uwielbia uprawiać tę dyscyplinę sportu, zaś jego idolem jest legenda nie tylko argentyńskiego, ale i światowego futbolu - Diego Maradona.

Dla Gonzaleza, którego media w ojczyźnie przedstawiają nie jako Maximo, ale jako Machi, start w US Open będzie pierwszym występem na najwyższym poziomie rozgrywek w męskim tenisie od... lutego 2012 roku, gdy przegrał w I rundzie zawodów w Viña del Mar z Rogerio Dutrą Silvą. Przez ten czas tenisowego niebytu w głównym cyklu, Argentyńczyk kilkakrotnie próbował swoich sił w kwalifikacjach, ale ani razu nie udało mu się uzyskać awansu do głównej drabinki turnieju, a swojego szczęścia szukał w Challengerach.

Jerzy Janowicz nie mógł sobie wymarzyć lepszego rywala na inaugurację US
Open. Wśród potencjalnych 16 tenisistów, którzy udanie przeszli przez
eliminacje i na których mógł trafić Polak, byli m.in. Ivo Karlović, Nick Kyrgios, Frank Dancević czy Somdev Devvarman. Los skojarzył łodzianina z Gonzalezem i teraz wszystko jest już w rękach najlepszego polskiego tenisisty. Pierwszy w karierze Janowicza wygrany mecz na kortach Flushing Meadows wydaje się być czymś oczywistym, ale przecież już nieraz przekonaliśmy się, że w tenisie nie można być niczego pewnym na 100 procent, bo potem można się okrutnie rozczarować.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 9,406 mln dolarów
wtorek, 27 sierpnia

I runda:
kort 13, drugi mecz od godz. 17:00 czasu polskiego

Jerzy Janowicz (Polska, 14)bilans: 0-0Maximo Gonzalez (Argentyna, Q)
14 ranking 247
22 wiek 30
203/91 wzrost (cm)/waga (kg) 175/70
praworęczna, oburęczny bekhend gra praworęczna, oburęczny bekhend
Łódź miejsce zamieszkania Tandil
Kim Tiilikainen trener Gustavo Marcaccio
sezon 2013
23-16 (23-16) bilans roku (główny cykl) 16-9 (0-0)
półfinał Wimbledonu najlepszy wynik I runda US Open
14-11 tie breaki 0-0
391 asy 0
1 196 023 zarobki ($) 14 814
kariera
2007 początek 2002
14 (2013) najwyżej w rankingu 58 (2009)
43-32 bilans w głównym cyklu 23-43
0/1 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 0/0
1 851 818 zarobki ($) 1 135 875
Źródło artykułu: