ATP Wiedeń: Pospisil odprawił Hewitta, Thiem jedynym Austriakiem w 1/8 finału

Rozstawiony z numerem siódmym Vasek Pospisil pokonał w dwóch setach Lleytona Hewitta i awansował do II rundy turnieju w Wiedniu. Jedynym Austriakiem w 1/8 finału będzie utalentowany Dominic Thiem.

Rafał Smoliński

Obecny sezon jest najlepszym w karierze Vaska Pospisila. Reprezentant Kanady przebojem wdarł się do najlepszej setki, a dzięki znakomitej postawie na amerykańskich kortach twardych awansował nawet do Top 40. 23-latek we wtorek udowodnił, że jest graczem niezwykle groźnym, posiadającym odpowiedni repertuar, który może mu zapewnić zwycięstwo z wieloma zawodnikami w Tourze.

Rozstawiony w Erste Bank Open z numerem siódmym Pospíšil pokonał 7:6(6), 6:4 Lleytona Hewitta, biorąc rewanż za klęskę doznaną przed rokiem na kortach trawiastych w Newport. Reprezentant Kraju Klonowego Liścia posłał 12 asów oraz obronił wszystkie trzy wypracowane przez byłego lidera rankingu break pointy. Sam podanie Australijczyka przełamał tylko raz, w pierwszym gemie drugiej partii, a po 99 minutach gry zapisał na swoje konto 79 ze 150 rozegranych punktów. Kolejnym przeciwnikiem Pospíšila będzie Holender Robin Haase, który we wtorek w trzech setach rozprawił się z Serbem Iliją Bozoljaciem.

Wtorek okazał się sądnym dniem dla reprezentantów gospodarzy. Porażki w dwóch setach w starciu z Niemcem Danielem Brandsem doznał Andreas Haider-Maurer, który w lipcu cieszył się z triumfu w poznańskim Challengerze. Przegrał również Gerald Melzer, brat najlepszego austriackiego tenisisty ostatnich lat, Jürgena. Pochodzący z Wiednia 23-latek odpadł w ostatnim meczu dnia w starciu ze Słowakiem Lukášem Lacko.

Swoich fanów nie zawiódł tylko Dominic Thiem, który pokonał 6:4, 5:7, 6:4 Daniela Gimeno. 20-letni tenisista był swego czasu drugim juniorem świata i jest wielką nadzieją austriackiego białego sportu. Aktualnie klasyfikowany jest na 149. miejscu, ale w obecnym sezonie znacznie poprawił swój ranking dzięki zwycięstwom w ITF-ach oraz Challengerach. Rywalem Thiema w pojedynku o ćwierćfinał będzie albo Australijczyk Marinko Matosević, albo Francuz Gael Monfils.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Pierwsze w karierze zwycięstwo w głównym cyklu odniósł Miloslav Mecir Jr. Syn utytułowanego słowackiego tenisisty wcześniej udanie przeszedł przez trzystopniowe kwalifikacje, zanim we wtorek zwyciężył 6:4, 6:4 Hiszpana Pablo Andujara. Dzięki tej wygranej Mečíř Jr. będzie miał możliwość sprawdzenia formy Tommy'ego Haasa, który w Wiedniu jest rozstawiony z numerem drugim. Awans do 1/8 finału uzyskali ponadto dwaj inni kwalifikanci, Belg Ruben Bemelmans i Bośniak Mirza Bašić, który znany jest polskim fanom z tego, że podczas tegorocznej imprezy w Halle wyeliminował w I rundzie Jerzego Janowicza.