ATP Miami: Novak Djoković lepszy od Andy'ego Murraya, Brytyjczyk nie obroni tytułu

Andy Murray nie powtórzy w Miami zeszłorocznego triumfu. W ćwierćfinale turnieju Sony Open Tennis Brytyjczyk przegrał w dwóch setach z Novakiem Djokoviciem.

Rafał Smoliński

90 minut trwało 20. starcie Novaka Djokovicia z Andym Murrayem w głównym cyklu. Wicelider rankingu ATP pokonał broniącego tytułu Brytyjczyka 7:5, 6:3, dzięki czemu podwyższył na 12-8 bilans bezpośrednich gier z tenisistą z Wysp. Popularny Nole wziął rewanż za porażkę doznaną w finale zeszłorocznego Wimbledonu i przybliżył się do trzeciego w karierze triumfu w Miami.

Początek środowego pojedynku był bardzo wyrównany, a jedyne break pointy wypracował w czwartym gemie Serb. W momencie zagrożenia Murray potrafił jednak wznieść się na wyżyny swojego tenisa i pewnie oddalił niebezpieczeństwo. Pochodzący z Dunblane zawodnik był w stanie dorównać kroku faworyzowanemu Djokoviciowi, ale zawiódł całkowicie w 12. gemie, w którym stracił serwis do zera i w efekcie przegrał całego seta.

Kiedy w piątym gemie drugiej partii Murray zdołał przełamać podanie Serba, wydawało się, że losy meczu zaczynają się odwracać. Broniący tytułu Brytyjczyk szybko jednak roztrwonił przewagę, a następnie przegrał także trzy kolejne gemy. Podający na mecz Djoković popisał się świetnym winnerem z forhendu po linii i mógł cieszyć się ze zwycięstwa 7:5, 6:3.

- Nawet gdy zostałem przełamany w drugim secie, czułem, że będę miał jeszcze swoje szanse i ciągle wierzyłem, iż wygram w dwóch setach. Sądzę, że w decydujących momentach byłem spokojniejszych od niego. On stracił zimną krew i zaczął popełniać błędy własne, co umożliwiło mi odnieść zwycięstwo - ocenił Djoković, który skończył 19 piłek, a błędów własnych miał 21.

Murray rzeczywiście zanotował więcej pomyłek od Serba, gdyż błędów niewymuszonych miał 29. - Miałem dziś sporo okazji, przy jego podaniu wielokrotnie było po 30 lub nawet 0-30. Starałem się grać agresywnie, wcześniej uderzać piłkę i ruszać do przodu, ale nie serwowałem dobrze w drugim secie. Moja gra wcale nie jest daleka od tej, jaką chcę by była - stwierdził Brytyjczyk, który w wyniku ćwierćfinałowej porażki spadnie w rankingu ATP na ósmą pozycję.

Djoković natomiast o finał Sony Open Tennis zagra w piątek z Japończykiem Keiem Nishikorim, który w trzech setach pokonał Rogera Federera.